Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човешкият папилома вирус е причина за втория по заболеваемост рак при младите жени

Снимка: БГНЕС

Човешкият папилома вирус е основният причинител на втория по заболеваемост рак при жените в детеродна възраст - ракът на маточната шийка.

 На 17 март в споделеното пространство „Мисия 23“, ще се проведе хибридна дискусия по повод публикуването на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024. Това посочват от Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка.

В световен мащаб близо 570 000 жени са диагностицирани годишно с рак на маточната шийка, като статистика сочи, че това е и вторият по заболяемост рак при жените във възраст 15 - 44 години. По данни от Националния статистически институт в България средно 43 жени на ден са диагностицирани с рак на маточната шийка, а на годишна база над 365 жени умират от онкологичното заболяване – или с други думи в нашата страна всеки ден умира средно по една жена от рак на шийката на матката.

5-годишната преживяемост при карцином на маточната шийка в България е 55% при средна стойност от 63% за Европейския съюз. Считайки и сериозната демографска криза, която България претърпява и възрастовия обхват на рака на маточната шийка, т.е. млади жени в детеродна възраст, предовратяването на такова заболяване би означавало и борба с демографския проблем, пред който страната е изправена.

На дискусията ще бъдат представени на актуалните данни относно лечението на HPV - свързани онкологични заболявания, ваксинопрофилактиката в България и глобалната инициатива на Световната здравна организация за елиминиране на рака на шийката на матката.


HPV е широкоразпространен вирус, като се приема, че около 75% от сексуално активните мъже и жени ще развият генитална инфекция с вируса. Гениталната инфекция с човешки папилома вирус е най-често срещаната вирусна инфекция предавана по сексуален път, която може да доведе до онкологични заболявания.

Целта на СЗО е до 2030 г. всички държави, част от глобалната стратегия, да достигнат 90% HPV ваксинационен обхват, 70% обхват на скринингови програми и 90% от жените от всички страни - участнички да имат достъп до лечение. Като един от основните методи за борба с рака на маточната шийка СЗО препоръчва ваксинацията срещу HPV да бъде включена в националните имунизационни програми. Експертите от Европейската онкологична организация препоръчват също HPV ваксинация и за подрастващите момчета, както и въвеждането на HPV- свързаните злокачествени заболявания в националния раков план.

На тазгодишния Международен ден за повишаване на осведомеността за човешкия папилома вирус Министерският съвет на Република България прие удължаването на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка до 2024 година.  С удължаването на програмата е разширен и възрастовият ваксинационен обхват от момичета на 12 – 13 годишна възраст до момичета на възраст от 10 до 13 години.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна