Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лагард: Икономиката на еврозоната все още е "на две патерици" – паричните и фискалните стимули

Кристин Лагард, управител на ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономиката на еврозоната все още се крепи на "две патерици" - паричните и фискалните стимули, като те не могат да бъдат премахнати, докато не се възстанови напълно, заяви в сряда председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на дискусионния форум Reuters Newsmaker.

"Помислете за пациент, който е излязъл от дълбока криза, но все още е на две патерици“, каза Лагард. "Не искате да премахнете нито една от двете патерици - нито фискалната, нито паричната, докато пациентът всъщност не може да ходи добре, а това означава да подкрепите добре възстановяването".

Кристин Лагард добави, че ЕЦБ ще запази благоприятни финансови условия за стабилно икономическо възстановяване.

Тя посочи, че подкрепящите фискални и парични политики все още са изключително необходими на икономиката, тъй като светът продължава да се бори с пандемичната криза и някои държави, като например тези в Европа, преживяват трета вълна на Covid инфекции.

Днешният тон на Кристи Лагард изглежда по-предпазлив, отколкото след заседанието на ЕЦБ през март.

"Все още сме затрупани от несигурност", посочи Лагард, цитирайки съмненията сред здравните власти относно ваксините срещу Covid-19 на AstraZeneca и на Johnson & Johnson.

Пакетът стимули на САЩ за над 2 трлн. долара ще повиши БВП и на еврозоната.

В същото време шефът на ЕЦБ заяви, че американският стимулиращ пакет на стойност 2,25 трлн. долара, е оказал голямо влияние върху Европа и може да добави 0,3% към БВП на еврозоната до 2023 г., докато инфлацията може да се увеличи допълнително с 0,15%.

Според Лагард, на страните, които най-много разчитат на транспортната и туристическата индустрия, ще отнемат повече време за възстановяване от кризата. Тя също така предвижда в бъдеще да има още фалити в резултат на коронавирусната пандемия.

В еврозоната има ясно търсене за цифрова валута.

Тя също така посочи, че в еврозоната има ясно търсене за цифрова валута. Преминаването на потребителите към цифрови инструменти повдига въпросите за киберсигурността, но цифровите валути не могат да бъдат анонимни, като традиционните банкноти, поради съвременните заплахи, смята шефът на ЕЦБ.

На въпрос за криптовалутите, Лагард каза, че регулирането на това, което е по-добре да бъде наречено криптоактиви, няма да идва от централните банки, а по-скоро от финансовите министерства и правителствените органи. Тя даде пример с Регламента на Европейската комисия за пазарите на криптоактиви (MiCA), който изгражда законодателната рамка за криптовалутите.

Що се отнася до бъдещите перспективи, Кристин Лагард каза, че растежът на "платежната инфраструктура" и възходът на нови участници на финансовите пазари представляват по-голям риск от излагането на кибер атаки, срещу които глобалната общност тепърва ще се научи как да се защитава.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна