Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациентите с Хашимото могат да се ваксинират

Проф. Румен Пандев: Covid -19 може да разстрои оста – хипоталамус – хипофиза - щитовидна жлеза

Проф.Румен Пандев
Снимка: Личен архив

„Пациентите със заболявания на щитовидната жлеза могат да се ваксинират. Има дискусия "За" и "Против"в научния свят, разбира се, но надделяват мненията „За“, каза пред БНР известният ендокринен хирург проф. д–р Румен Пандев.

„Пациентите с Хашимото – автоимунните ендокринни страдания, за тях рискът от ваксинацията да се влоши заболяването им е в пъти по-малък от това да се заразите с Covid – 19, защото тя може до 7-8 на сто при пациентите да провокира хипотиреоидизъм и да влоши едно протичащо Хашимото“, обясни специалистът.

По думите му медикаментът за лечение при Хашимото осигурява нормалните физиологични условия, за да има адекватен имунен отговор от самата ваксинация.

Проф. Пандев подчерта още, че щитовидната жлеза и ендокринната система не са основният таргетен орган на коронавируса. Те са сравнително слабо засегнати от увреждане от Covid – 19, но играят важна роля в общия имунен отговор.

„Имаме обаче данни, че при 4- 5 на сто от пациентите с автоимунните ендокринни заболявания, които преболедуват Covid – 19, се оказва, че имат намаляване и на трите хормона – Т3, Т4 и TSH, което е интересен феномен, или пък и трите хормона да са високи, след преболедуване.

Защото Covid – 19 може да разстрои оста – хипоталамус – хипофиза и щитовидна жлеза, надбъбречни жлези. Защото ензимът, чрез който вирусът се скачва в клетката, се произвежда от щитовидната жлеза, подчера хирургът. И още:

"Пациентите с Хашимото са рискови при заразяване, ако нямат контролирано лечение с медикаменти. При тези с Базедова болест или хипертиреоидизъм при едно ваксиниране или заболяване от коронавирус може да направи по-лесна т. нар. цитокинова бура – заради свръх голямото количество хормони в кръвта".

Личен архив

Проф. Пандев поясни, че по решение на Европейската асоциация по ендокринна хирургия за времето на пандемия, повечето операции в областта се спират и това е само в полза на пациентите. Причината е, че това са ниско рискови туморни образования, а рискът от инфекцията е по-голям.

От от 25 до 31 май 2021 г. отбелязваме Международната тиреоидна седмица. Мотото  е „Майката, бебето и йодът“. Темата е зададена от Международната тиреоидна федерация, за да привлече вниманието на хората върху важността на приема на йод по време на бременност и в детството. Организатор на инициативата за седма поредна година е Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза в България - ВИОМ.
Снимка: PR Care

Проф. Пандев е с призната специалност по „Ендокринна хиургия”  според критериите на Европейския борд по хирургия.

Той е един  от 100-те еднокринни хирурзи в Европа според критериите на Европейския борд по хирургия. Негова е заслугата по въвеждането в България на молекулярно-генетичния анализ при Медуларен тиреоиден карцином.

Въвежда в България минимално инвазивната отворена тиреоидна резекция и минимално инвазивната видео-асистирана тиреоидна резекция.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна