Виляреал спечели Лига Европа след драма при дузпите

Вратарят на Манчестър Юнайтед Давид де Хеа изпуска последната дузпа и Виляреал печели турнира Лига Европа

Отборът на Виляреал победи състава на Манчестър Юнайтед след дузпи (11:10) и 1:1 в редовното време и двете продължения в тазгодишния финал на Лига Европа на стадион "Миейски" в Гданск (Полша).

Испанците печелят първи трофей в Европа, а треньорът им Унай Емери записа уникално постижение с четвърта купа от петия си финал в надпреварата. Вратарят на Манчестър Юнайтед Давид де Хеа пък се превърна в грешник, след като пропусна от бялата точка и не отрази нито един удар на съперника.
Испанците се възползваха от едно от малкото опасни положения и поведоха в 29-ата минута, когато Жерар Морено засече центриране на Даниел Парехо (1:0).

Манчестър Юнайтед натисна съперника в първите минути на второто полувреме, а Бруно Фернандеш имаше претенции за дузпа в 52-ата минута, но реферът Клеман Тюрпен дори не разгледа ситуацията, убеден, че няма нарушение. "Червените дяволи" все пак стигнаха до гол в 55-ата минута, в която Единсон Кавани се възползва от отбита топка в наказателното поле и отблизо изравни (1:1). До края на редовното време Манчестър Юнайтед беше по-активният отбор, но така и не достига до точен удар, докато Виляреал отвърна с неточен шут на Пау Торес. При 1:1 в редовното време мачът влезе в продължения.
В първото испанците бяха по-активни, но Алберто Морено и Пако Алкасер не успяха да уцелят вратата от удобни позиции.  През второто липсваха реални положения за гол, макар испанците да поискаха дузпа за игра с ръка на Фред в 113-ата минута, но и този път френският рефер Клеман Тюрпен не посочи бялата точка.
В крайна сметка именно наказателните удари трябваше да решат спора, а испанците се оказаха по-точни и вдигат трофея без нито една загубата в Лига Европа през този сезон.