Европейският парламент и Съвета по Хоризонт Европа (Horizon Europe) - най-голямата транснационална програма в подкрепа на научните изследвания и иновациите, постигнаха споразумение за бюджет от близо 95,5 милиарда евро за следващия програмен период 2021-2027 г. Така новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ се превръща в най-амбициозната програма за научни изследвания и иновации в света.
Основният приоритет за България ще бъде участието в петте мисии, както и в клъстерите за цифрови технологии, в здравеопазване, околна среда и климат, енергия, биоикономика, селско стопанство, култура и други области, обясни Юмер Коджаюмер, националният координатор по Рамковата програма за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа" /2021-2027 г./, главен експерт от Министерството на образованието и науката. Приоритет за България ще бъде и насърчаването на участието на малки и средни предприятия в цялата програма, особено в схемите на Европейския съвет по иновации и в Европейския институт за иновации и технологии.
Становища на Членове на ЕП:
Christian EHLER: „Единственият отговор може да бъде по-голямо сътрудничество, обща стратегия и повече инвестиции за научни изследвания и иновации."
Philippe LAMBERTS: „С насока към по-открита система на знания и на околна среда, ето това е нужно на Европа да въвежда иновациите по-бързо.“
От Министерството на образованието и науката припомнят, че през март 2021 г. Европейската комисия прие първия Стратегически план за "Хоризонт Европа". Стратегическият план е новост, която се въвежда с "Хоризонт Европа" и задава стратегическите насоки за инвестициите през първите четири години на програмата. Планът гарантира, че действията на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите допринасят за приоритетите на ЕС, включително неутрална по отношение на климата и зелена Европа, Европа подготвена за цифровата ера, както и за икономика в полза на обществото.
Комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел заяви тогава: "Насоките в стратегическия план ще гарантират, че общите политически приоритети на ЕС се постигат чрез нови знания, идеи и иновации. Този нов подход е начин да се гарантира, че научните изследвания и иновациите, финансирани от ЕС, ще отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени европейците".