Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкрита е голяма "биткойн мина" във Великобритания след полицейска акция за ферма за канабис

Във Великобритания беше разкрита нелегална мина за добиване на биткойни, след като полицията проведе акция за търсене на ферма за канабис, съобщава бизнес телевизия CNBC.

Мината, разположена в промишлено звено в покрайнините на английския град Бирмингам, е крадяла електроенергия на стойност хиляди британски лири от електрическата мрежа, съобщи полицията на Уест Мидландс.

На 18-и май полицията е претърси обект на базата на разузнаване, което ги е накарало да повярват, че се използва като ферма за канабис.

Много хора са посещавали обекта в различно време на деня, посочиха от полицията, добавяйки, че са се виждали многобройни кабелни и вентилационни канали. Полицейски дрон също така е засякъл много топлина, идваща от сградата.

Това са "класически признаци" на ферма за канабис, казаха от полицията. Органите на реда обаче са открили банка от около 100 компютъра и липсата на какъвто и да било канабис при нахлуване в сградата.

"Със сигурност не е това, което очаквахме“, заяви Дженифър Грифин, полицейски сержант в Сандуел, Западен Мидландс, Англия. "Обектът имаше всички отличителни белези на постройка за отглеждане на канабис и вярвам, че това е едва втората подобна крипто мина, която сме срещали в Уест Мидландс".

Биткойн миньорите използват специално сглобени компютри за решаване на сложни математически уравнения, които ефективно позволяват осъществяването на биткойн транзакции. "Миньорите" са възнаградени за усилията си във водещата цифрова валута.

Целият процес по добиването на биткойни обаче е изключително енергоемък поради количеството енергия, използвана от компютрите. Биткойнът има т.нар. "въглероден отпечатък", сравним с този на държава като Нова Зеландия, като произвежда 36,95 мегатона въглероден двуокис годишно, според Digiconomist.

"Разбирам, че добивът на криптовалута сам по себе си не е незаконен, но очевидно използва голямо количество енергия от електрическата мрежа", каза Грифин.

При акцията е иззето компютърното оборудване, но не са извършени арести.

По-рано тази седмица правителството на Иран обяви забрана за добива на биткойн и други криптовалути, тъй като властите в страната обвиняват енергоемкия процес за прекъсвания на тока в редица ирански градове.

Около 4,5% от целия добив на биткойни в световен мащаб се е осъществявал в Иран в периода между януари и април тази година, според компанията за анализ на блокчейн Elliptic. Това поставя ислямската република сред първите 10 в света, докато Китай е на първо място с близо 70%.

Регионът на Вътрешна Монголия в Китай пък планира да забрани нови проекти за добив на криптовалута и да спре съществуващата дейност в опит да намали енергоемката дейност.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна