Изпълнителният директор на Intel Corp. Патрик Гелсингър заяви, че недостигът на полупроводникова техника в световен план може да продължи няколко години, преди да бъде решен проблемът с доставките.
Коментирайки проблема, Гелсингър обясни, че глобалната липса на технологични чипове се появи поради това, че хората масово преминаха към работа и учене от домовете си по време на коронавирусната пандемия.
"Но докато индустрията предприе стъпки за преодоляване на краткосрочни липси, все още може да отнеме няколко години, докато екосистемата се справи с недостига на леярски капацитет, субстрати и компоненти за полупроводници", заключи той в понеделник по време на виртуална сесия на изложението Computex в Тайван .
В средата на април Гелсингър каза в интервю за "Вашингтон пост", че недостигът на чипове ще отнеме "няколко години", докато започне да отслабва. Тогава той посочи, че Intel планира да започне производството на чипове в рамките на шест до девет месеца за преодоляване на недостига в американските автомобилни заводи.
Ройтерс напомня, че през март Intel обяви план за 20 милиарда долара за разширяване на модерния си капацитет за производство на чипове, изграждане на две фабрики в щата Аризона и отваряне на своите заводи за външни клиенти.
"Планираме да се разширим и на други места в САЩ и Европа, като осигурим устойчива и сигурна верига за доставки на полупроводници за света", посочи той тогава.
Плановете на Intel могат директно да отправят предизвикателство към две други компании в света, които могат да произвеждат най-модерните чипове - Taiwan Semiconductor Manufacturing Co и южнокорейската Samsung Electronics Co.
Двете компании доминират в производството на полупроводници, премествайки центъра на тежестта от Съединените щати, където някога е била изобретена голяма част от технологията, в посока Азия, където сега се произвеждат повече от две трети усъвършенствани чипове.
В края на миналата седмица изпълнителният директор на Logitech Брейкън Даръл прогнозира, че недостигът на чипове може да продължи още три до шест месеца, отбелязвайки, че неговата компания не е имала много затруднения при решаването на проблема, който е засегнал както технологичната, така и автомобилната индустрия.