Компаниите трябва да плащат повече за замърсяването, което генерират, казва Марк Карни, специален пратеник на ООН за климатичните действия и финанси, съобщава бизнес телевизия CNBC.
Въглеродното ценообразуване е един от методите, използвани за стимулиране на бизнеса да намали емисиите на парникови газове, като ги накара да плащат за замърсяването, което създават. Някои правителства налагат данъци върху въглеродните емисии, докато други създават системи, при които емисиите се ограничават и могат да бъдат закупени или продадени допълнителни квоти под формата на т.нар. "въглеродни кредити".
Според Международния валутен фонд средната глобална цена на въглерода през 2019 г. е била 2 долара за тон. Визирайки това Марк Карни каза, че таксите трябва да бъдат много по-високи.
"Те са определени твърде ниско - едноцифрени числа средно в световен мащаб, доста по-малко от приблизително $ 80 до $ 100 на тон, необходими до края на това десетилетие, за да ни запазят на пътя за постигане на нетни нулеви емисии", каза той по време на виртуално събитие, организирано от INSEAD Hoffmann Global Institute for Business and Society.
Цитираните от него числа са по-висока от прогнозите на МВФ, според които данъците върху въглерода трябва да достигне 75 долара за тон до 2030 година.
Тъй като икономиките се насочват към бъдеще с нетни нулеви емисии на въглерод, структурните промени ще оставят някои сектори неконкурентоспособни, посочи още Карни, който преди това беше управител на Английската централна банка и още по-рано на Канадската централна банка.
Така например енергийният сектор ще изисква десетилетия на инвестиции и подкрепа, когато се осъществи зеленият преход.
″Това е едно от най-трудните неща, които правителствата трябва да направят, за да гарантират, че дългосрочните ползи за обществото се разпространяват по-бързо сред онези, които са по-засегнати", каза той.
Според него обаче съществуват области на "абсолютно съответствие" между краткосрочните икономически ползи и средносрочните ползи за климата.
"Има определени политики в областта на климата, които са трудни за извършване, те са големи за инвестиции, имат високи мултипликатори за брутния вътрешен продукт", каза той, цитирайки примера за модернизации, за да се направят сградите енергийно ефективни.
Марк Карни също така каза, че инвестиционната възможност в енергетиката е най-малко 100 трилиона долара през следващите няколко десетилетия.