През май 2021 г. заетостта в САЩ продължи да нараства, макар и по-слабо от очакваното, тъй като ускореното темпо на ваксинация срещу Covid-19 допринесе за отслабване на пандемията и накара повече хора да се върнат в работната сила. Това е поредно доказателство, че продължава икономическото възстановяване от коронавирусната криза.
Неселскостопанските работни места нараснаха през май с 559 000 хиляди, докато осредните прогнози на финансовите пазари бяха за по-силен растеж с около 650 хиляди.
В същото време имаше възходяща ревизия на данните за предходните два месеца, като през март бяха разкрити общо 785 000 работни места извън селското стопанство, при предходна оценка за 760 000, докато данните за април бяха ревизирани нагоре до 278 000 от 266 000.
Промяна на заетостта (хиляди броя)
Нивото на безработица пък се понижи през май до ново постпандемично дъно от 5,8% спрямо 6,1% и при очаквания за понижение до 5,9 на сто. Това представлява намаляване на броя на безработните с 496 000 до общо 9,3 милиона. Въпреки понижението, нивото на безработица все още е доста над рекордното дъно от 3,5%, достигнато през февруари 2020 г. (общо 5,7 милиона безработни) - точно преди началото на коронавирусната пандемия преди година. Трябва да се има предвид, че отчетеният процент на безработица е по-нисък от реалните нива, тъй като все още включва и хората, които погрешно се класифицират като "заети, но отсъстващи от работа".
В частният сектор през май бяха разкрити 492 000 нови работни места, като в хотелиерския бизнес и в индустрията за отдих работа намериха 292 000 американци, тъй като ускореният процес на ваксинация срещу Covid-19 в САЩ позволи на редица американски щати да разхлабят противоепидемичните ограничения.
В строителството обаче бяха съкратени 20 000 работни места през март, но в промишления сектор бяха разкрити 23 000 нови работни места, в транспорта бяха също бяха добавени 23 000, докато в търговията на едро бяха съкратени 6 000 служители.
Икономиката на САЩ е силна и става все по-силна благодарение на отслабващата коронавирусна пандемия, огромните парични средства за федерални стимули и силното търсене на стоки и услуги, тъй като американците бързат да направят всичко, което не са могли да направят по време на пандемията.
Най-големите пречки пред пълното възстановяване обаче са големия недостиг на ключови доставки поради продължаващите смущения, свързани с пандемията, както и недостига на нова работна ръка въпреки все още високата безработица