Ливанската лира достигна днес ново дъно спрямо долара на черния пазар, продължавайки свободното си падане в обхванатата от политическа безизходица, икономическа криза и нарастващ недостиг страна, пише БГНЕС, като се позовава на АФП.
Агенцията цитира данни от местни обменни бюра, според които лирата, официално фиксирана на 1 507 към щатския долар още от 1997 г., се търгува на черния пазар между 15 400 до 15 500 за един долар.
Последният спад означава, че ливанската лира е загубила повече от 90% от стойността си на черния пазар от октомври 2019 г. насам.
Ливан вече 10 месеца е без функциониращо правителство, откакто последното се оттегли след смъртоносната експлозия в пристанището в Бейрут миналото лято.
Политици от всички партии не успяха да се споразумеят за състава на нов кабинет, дори когато резервите в чуждестранна валута спаднаха драстично, причинявайки недостиг на гориво, електричество и лекарства.
През последните дни шофьорите бяха принудени да чакат часове наред на дълги опашки от коли пред бензиностанциите, за да напълнят резервоарите си.
Аптеките стачкуваха в петък и събота в знак на протест срещу централната банка, която обвиняват, че не им е предоставила долари по преференциален обменен курс, за да могат да продължат да работят.
Увеличава се и недостигът на електроенергия, докато държавата се бори да осигури достатъчно гориво за работата на електроцентралите.
Хората, които получават заплати в ливански лири, са забелязали драстично намаляване на покупателната си способност, докато в същото време цените се повишават. В Ливан повече от половината население сега живее в бедност, отбелязва АФП.