Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Половината от лондонските фирми планират до петдневна работа от вкъщи и след края на пандемията

Снимка: Ройтерс

Почти половината от компаниите в Лондон, чийто персонал може да работи от вкъщи, очакват да продължат да правят това до пет дни седмично и след приключване на коронавирусната пандемия, като по-малките фирми са по-склонни от по-големите да продължат с дистанционната работа.

Това сочи анкета сред 520 бизнес лидери от Лондонската търговско-промишлена камара, която също така установи, че малко повече компании казват, че основната причина за безпокойство на служителите относно завръщането в офиса е рискът да се срещната с Covid-19 при пътуване до работното място, отколкото да се заразят в офиса, съобщава агенция Блумбърг.

Докато повечето икономисти се съгласяват, че работата от дистанция вероятно ще продължи под някаква форма, данните от анкетата предполагат по-дълбоко влияние върху работното място, което обаче може да доведе до намалено движение в големите градове и респективно до по-слаби продажби за бизнеса, разчитаща на хората, които отиват на работа в техните офиси.

"Много фирми вече са взели решения относно своите помещения и начини на работа, след като ограниченията бъдат премахнати“, каза Ричард Бърдж, главен изпълнителен директор на Лондонската търговско-промишлена палата (LCCI). "Става въпрос за това, което бизнесът е преценил най-добре за крайния резултат или производителността на своята компания", допълни той.

Отделно проучване на LinkedIn ( онлайн социална мрежа за търсене и установяване на делови контакти) пък установи, че повече от две трети от британските трудещи се посочват, че техните работодатели очаква да се върнат в офиса, като понеделник и вторник са определени за най-натоварените офис дни. Почти половината от тях също така казаха, че искат да разделят работното си време между дома и офиса.

"Хибридната работа също така ще помогне да се отворят работни места за хора, които преди това са били блокирани поради местоположение, инвалидност или отговорности за полагане на грижи“, каза Джанин Чембърлейн, мениджър за Обединеното кралство в мрежов уебсайт.

През миналата седмица обаче доклад на Института за глобални промени на Тони Блеър, изследователска група, основана от бившия британски премиер, посочи, че около 6 милиона професионални работни места в Обединеното кралство, които могат да бъдат вършени дистанционно, рискуват да бъдат възложени на външни изпълнители в други държави.

Проучването предупреди, че "масовият експеримент" с дистанционна работа означава, че компаниите, загрижени за разходите, могат да решат да запазят само основния си персонал, необходим за лично сътрудничество и вземане на решения.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна