Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ и техни съюзниците обвиниха Китай в глобална хакерска кампания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В понеделник Съединените щати и техните съюзници обвиниха Китай в глобална кампания за кибершпионаж, съобщава Ройтерс.

Съединените щати се присъединиха към НАТО, Европейския съюз, Великобритания, Австралия, Япония, Нова Зеландия и Канада в осъждането на кибершпионажа, което според американския държавен секретар Антъни Блинкън представлява "голяма заплаха за нашата икономическа и национална сигурност".

Едновременно с това Министерството на правосъдието на САЩ обвини четирима китайски граждани - трима служители по сигурността и един хакер на договор - за прицелване на десетки компании, университети и държавни агенции в САЩ и чужбина.

Китайското посолство във Вашингтон не отговори веднага на молба за коментар от агенция Ройтерс. По-рано китайските власти заявиха, че Китай също е жертва на хакерство и се противопоставя на всякакви форми на кибератаки.

Докато вълните от изявления на западните сили представляват широк алианс, кибер експертите заявиха, че липсата на последици за Китай извън американския обвинителен акт е очевидна. Само преди месец изявленията на срещите на върха на Г-7 и НАТО предупредиха Китай и заявиха, че това представлява заплаха за международния ред.

По-рано в понеделник администрацията на президента Байдън и редица съюзници на САЩ, включително Европейският съюз и Обединеното кралство, обвиниха Китай за организирането на поредица от кибератаки през тази година чрез сървъри на Microsoft Exchange.

"Китайското правителство трябва да прекрати този систематичен кибер саботаж и може да очаква да бъде държано под отговорност, ако не го направи", заяви от своя страна британският външен министър Доминик Рааб.

Междувременно шефът на външната политика на ЕС Жосеп Борел заяви, че хакерството е "проведено от територията на Китай с цел кражба на интелектуална собственост и шпионаж".

Говорителят на Белия дом Джен Саки

Прессекретарят на Белия дом Джен Саки пък заяви, че икономическите фактори няма да повлияят на реакцията, която САЩ ще предприемат, когато става въпрос за кибератаки, извършени от китайски хакери.

Саки отбеляза, че всички кибератаки се приемат доста сериозно и че федералните агенции са публикували 50 различни тактики, които Китай използва в стратегията си по отношение на киберсигурността. Тя също така заяви, че САЩ "няма да се сдържат", когато става въпрос за отговорността на Китай.

В същото време Саки каза, че администрацията си запазва правото да предприеме по-нататъшни действия по отношение на Китай след по-подробна информация, която президентът ще получи утре.

И накрая, тя заяви, че САЩ не изключват предприемането на едностранни действия срещу Китай, но вярва, че подобни действия "идват от позиция на силата", когато се работи с международни съюзници, както по-рано днес.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна