Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инфлацията във Франция расте

Снимка: архив

Разходите на френските потребители намаляват, докато инфлацията се ускорява, показаха данните във вторник, което е допълнение към притесненията относно силата на икономическото възстановяване, докато пандемията продължава.

Потреблението на домакинствата е спаднало с 2,2 % през юли спрямо предходния месец след умерено месечно увеличение през юни, съобщи националната статистическа агенция INSEE в редовен доклад.

Данните, които коригират инфлацията и сезонните колебания, установиха 2,9 % спад в разходите за храна и 2,7 % спад за промишлените стоки.

Намалените разходи за облекло и дълготрайни стоки заличиха увеличенията, регистрирани през предходния месец.

Разходите за енергия междувременно нараснаха с 1.0 %.

Отделен доклад на INSEE установи, че скокът в цените на енергията играе роля в ускоряването на 12-месечната инфлация до 1,9 % през август от 1,2 % през юли.

Цените на храните и енергията отбелязаха най-рязко увеличение, докато продажбите на стоки също се повишиха, след като приключи периодът на летни разпродажби във Франция през юли. Според приложената стандартна мярка на ЕС за инфлацията на потребителските цени HICP, френската инфлация е нараснала до 2,4 % през август от 1,5 % през юли.

Европейската централна банка определя ценовата стабилност като темпове на инфлация от малко под 2,0 %, но е готова да приеме временно завишаване или занижаване на това ниво, преди да се намеси.

Междувременно INSEE ревизира своята оценка за икономическия растеж през второто тримесечие до 1,1 %, от първоначалната от 0,9 %.

Въпреки че преразглеждането нагоре със сигурност ще бъде приветствано, последните данни ще бъдат причина за безпокойство, тъй като потребителските разходи са основният двигател на френската икономика. Инфлацията също е притеснителна, тъй като може да накара ЕЦБ да намали подкрепата си за икономиката, дори когато част от повишаването на цените занапред може да се дължи на недостиг на стоки, свързан с пандемията.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна