Към 11 часа избирателната активност, която ние засичаме - 10%, е почти идентична за двата типа избори, каза Сименов:
"Сравнението с предишните избори през тази година показва активност, която се движи близо или малко по-ниско в сравнение с отчитаната към този момент на 4 април. Тогава вотът завърши с около 3 милиона и 400 хиляди гласуващи, което се оказа сравнително ниска активност, но по-висока от всички предварителни очаквания и всъщност една порядъчна за българските избори активност.
Що се отнася до вота за президент, последното сравнение е с изборите преди пет години –тогава президентски избори бяха в друга политическа ситуация, заедно с референдум и както може да се очаква, тогава отчитаната към този час активност беше по-висока.
За парламентарните избори активността можем да я сравняваме, за добро или лошо, с близките месеци - най-много прилича засега на активността от четвърти април", коментира още политологът пред БНР.
„Следобедните часове са отредени за онези, които до последно изчакват, които избират в последния момент“, допълни той.
„Електоралната картина може много да се размества в различни посоки. Има явления в социологията, които се случват в последните моменти. Предстоят най-интересните часове със сигурност.“
На 11 юли нямаше особен проблем с машините, припомни политологът.
Към момента активността се движи на очаквани нива със сходни стойности на президентски и парламентарни избори, потвърди Симеонов.
Той се усъмни в добросъвестността и професионализма на публикуваните в изборния ден алтернативни класации и призова хората да гласуват по собствено убеждение.
Отказите за екзитпол се движат в рамките на очакваното, уточни той.
При анкетирането се спазва дистанция и няма скупчване, а анкетите се попълват от избирателите самостоятелно, допълни Симеонов.
Повече детайли чуйте в звуковия файл.