Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страните от ЕС се мъчат да намерят съвместен отговор на скока на енергийните цени

Снимка: Ройтерс, Алами

Някои държави от Европейския съюз, включително Франция и Испания, засилиха призивите за реформиране на правилата на енергийния пазар на единния блока за справяне с високите цени, позиция, която обаче беше оспорен от друга група държави, включително Германия, преди срещата на европейските министри на енергетиката в четвъртък.

Европейските цени на енергията се покачиха до рекордно високи през есента, тъй като ограничените доставки на газ се сблъскаха с голямото търсене в икономиките, възстановяващи се от моронавирусната криза. Въпреки че цените на газа отстъпиха от рекордните нива, наблюдавани през октомври, те все още остават доста високи.

Държавите членки на ЕС се мъчат да намерят общ отговор на високите цени, въпреки че лидери и министри проведоха множество извънредни срещи през последните месеци, за да обсъдят въпроса, се посочва в анализ на агенция Ройтерс.

Германия, Дания, Холандия и шест други държави публикуваха съвместно изявление в сряда, противопоставяйки се на реформите на енергийния пазар на ЕС.

Ограничаването на цените или преминаването към различна система за определяне на националните цени на електроенергията може да обезкуражи търговията с електроенергия между страните и да подкопае стимулите за добавяне на евтина възобновяема енергия към системата, посочиха тези страни членки.

Втора група от държави - Испания, Франция, Италия, Гърция и Румъния - пък отвърнаха със съвместно изявление, призоваващо за правила на ЕС за защита на потребителите от колебания в цените на енергията, например, като се изисква от доставчиците на електроенергия да предлагат поне един договор на базата на предоставяне на енергия, закупена година или повече предварително.

Те също така призоваха за съвместно закупуване на газ между страните от ЕС за формиране на стратегически резерви и разследване, която да идентифицира необходимите реформи на пазара на електроенергия в блока.

Цени на тока на европейските борси за 2-ри декември


"Смятаме, че това се нуждае от дълбок размисъл“, посочи испанският министър на енергетиката и околната среда Тереза ​​Рибера, докато министрите на енергетиката се срещнаха, за да обсъдят техния отговор на високите цени на газа и електроенергията.

"Цените на енергията предизвикват безпокойство във всички държави членки, както на участниците в техните икономики, така и на техните правителства", допълни тя.

Първоначалният доклад на енергийните регулатори на ЕС, публикуван миналия месец, не идентифицира сериозни проблеми с текущия дизайн на пазара на електроенергия. Отделно разследване от страна на надзорния орган за ценни книжа на блока пък посочи, че няма доказателства, че покачването на цените на пазара на въглеродни емисии в ЕС е било причинено от пазарна злоупотреба.

Ройтерс отбелязва, че много страни от ЕС вече са използвали временни мерки н национално ниво, за да предпазят потребителите от по-високи сметки, включително намаляване на енергийните данъци и предоставяне на субсидии за домакинствата. Комисията заяви, че ще проучи ползите от по-дългосрочни опции като съвместно закупуване на газ.

На срещата в четвъртък министрите също така ще оценят напредъка в преговорите за определяне на по-строги цели на ЕС за подобряване на енергийната ефективност и разширяване на възобновяемата енергия през това десетилетие.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна