Споделяна многократно в социалните медии статия от български уебсайт твърди, че американско списание е публикувало „шокираща“ информация, според която тази година има „невероятен“ ръст в смъртността на пилоти в сравнение с 2020 г. и това се дължи ваксините срещу Covid-19.
„През 9-те месеца на 2021 г. смъртните случаи на пилоти са се увеличили с 1700% в сравнение с 2020 г.“ – това гласи заглавието на публикацията на сайта, който използва лого, идентично с това на неизлизащия от 2016 г. година вестник „Новинар“. Url-адресът също е сходен с този, който е ползвал за сайта си закритият вестник.
Двете медии - закритият вестник и действащият уебсайт, ползващ логото на печатното издание, не изглеждат да са свързани по-някакъв начин. Домейнът на вестника (novinar.bg) пък се продава.
„В рамките на индустрията пилотите твърдят, че смъртните случаи се дължат на ваксини срещу Covid-19, които причиняват кръвни съсиреци, водещи до инсулти и инфаркти“, продължава статията на сайта.
Но изобщо не е ясно откъде идва тази информация. Нe e цитиран източник на твърденията, нито конкретни пилоти, нито са дадени подробностите за обстоятелствата около смъртните случаи.
Наистина в броя за октомври/ноември на списанието Air Line Pilot, което е месечно издание на Air Line Pilot Association (ALPA), има страница „В памет на“, в която е публикуван списък с имена на пилоти, които са починали, заедно с месеца и годината на тяхната смърт, както и на авиолиниите, в които са работили. Списанието е достъпно само за абонати, но в интернет циркулира копие от тази страница (виж снимката по-долу).
Изглежда на базата на снимката, или друг неназован източник, статията в българския сайт пише, че през 2019 има една смърт, през 2020 г. - 6 смъртни случая, а за деветте месеца на 2021 г. (януари-септември) - 109 смъртни случая. Но тук има неточност, тъй като в списъка за 2021 г. има 111 имена, а не 109.
Във връзка с коментари, основно англоезични, в социални мрежи (откъдето явно идват предположенията за причините за смъртта на пилоти в българския новинарски сайт) от ALPА категорично посочват:
„Във всяко свое издание списание Air Line Pilot почита паметта на пилотите от ALPA – действащи и пенсионирани. На базата на проверена информация от техните семейства ние сме съобщили за загубата на повече пилоти през 2019 и 2020 г. отколкото през 2021 г.“
И уточняват:
„Съобщаваме за починали, когато получим информация от семействата им. Информацията в едно издание не обхваща всички починали за дадените години“.
Следователно списъкът в страницата „В памет на“ на списанието показва колко семейства са съобщили в периода между два броя на изданието за смъртта на свои близки пилоти, членове на ALPА. Например в брой от 2018 г. (на стр. 13 от изданието) е публикувано съобщение за смъртта на един пилот от 2014 г., но това не означава, че само един пилот е загинал през 2014 г.
ALPА е най-големият профсъюз на пилоти, представящ 61 000 действащи и пенсионирани пилоти в САЩ и Канада (https://www.alpa.org/about-alpa/what-we-do), посочва Ройтерс. А Агенция Франс прес отбелязва, че сред посочените от изданието починали пилоти има такива, работещи за вече нефункциониращи авиолинии като TWA и Pan Am.
Твърдението за ръст на починалите пилоти през 2021 г. в сравнение с предишните две години е НЕВЯРНО, както посочва цитираният източник на статистиката.
А за твърдението, че смъртни случаи на пилоти се дължат на ваксините срещу Covid-19 няма абсолютно никакви данни.
------------------
* Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg