Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ: Следващите западни санкции могат да бъдат насочени към руските вериги на доставки

Уоли Адейемо, зам.-финансов министър на САЩ
Снимка: Ройтерс

Съединените щати и техните съюзници планират нови санкции срещу повече сектори на руската икономика, които са от решаващо значение за поддържането на нейната военна инвазия в Украйна, включително веригите на доставки, заяви във вторник заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо, предаде Ройтерс.

Говорейки в Лондон по време на европейско пътуване, за да се консултира със съюзниците относно засилването на санкциите срещу Русия, Адейемо каза, че разширяването на тези усилия е насочено към подкопаване на "способността на Кремъл да управлява своята военна машина".

"В допълнение към санкционирането на компании в сектори, които позволяват злонамерената дейност на Кремъл, ние също така планираме да предприемем действия за нарушаване на техните критични вериги на доставки“, каза Адейемо на събитие в мозъчния тръст Chatham House.

"Нашата цел е да използваме интегриран подход, който включва контрол върху износа и който ще ефект с течение на времето, но и санкции, които ще нанесат незабавен удар", каза той, добавяйки, че тези санкции също така ще се насочат към алтернативни военни доставчици, използвани от Русия.

От началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари западните съюзници замразиха активите на руската централна банка в чуждестранна валута, забраниха на ключови руски банки и на богатия елит да извършват транзакции в твърда валута и наложиха ограничения върху износа на полупроводници и на други технологии.

Санкциите лишиха Кремъл от ресурси и помогнаха за осакатяване на руската икономика. Адейемо подчерта, че санкции ще останат в сила, докато инвазията продължава.

Той приписа успеха на санкциите на силните многостранни усилия и силата на международна икономическа и финансова система, изградена от демократичните страни в края на Втората световна война, която система създаде институции, включително Международния валутен фонд, Световната банка и предшественика на Световната търговска организация.

Тези институции създадоха международни правила, норми и ценности, които поставиха началото на десетилетия на просперитет, но бяха отхвърлени от Русия при нейната инвазия, каза още той.

Същевременно Адейемо очаква страни като Китай и Индия да останат част от глобалната финансова система, вместо те да разглеждат кризата в Украйна като момент за отделяне от Запада.

"Системата се адаптира и формира към членове, които са дошли, за да създадат огромно намаляване на бедността и не само в западните страни“, каза той. "Ето защо мисля, че в крайна сметка те ще останат част от системата, защото ползите от системата далеч надвишават рисковете".

Той обаче посочи, че системата не е отворена за онези, които не са спазили основните принципи на териториалната цялост и самоопределение, включително руските олигарси, обект на санкции, и онези, които могат да се опитат да им помогнат да прикрият активите си.

Адейемо каза, че международната система, която доведе до санкциите, се нуждае от укрепване, включително чрез справяне с продоволствената несигурност в резултат на конфликта, който наруши доставките на зърно от Украйна.

Той добави, че използването на икономически санкции трябва да бъде прецизирано, за да се запази тяхната ефикасност, включително избягване на едностранни действия и гарантиране, че те са обвързани с ясни цели на политиката и могат лесно да бъдат отменени, когато целите бъдат постигнати.

Той каза също така, че международната общност трябва да финализира глобалното споразумение за минимален корпоративен данък и да продължи да предоставя ресурсите, необходими за прекратяване на пандемията от Covid-19, с по-широк достъп до ваксини.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна