И в този епизод сглобяваме пъзела на липсващите части от картината "Спешна помощ". Новината дойде в студиото при разговора ни с гостите, че вече са готови единните протоколи за триаж (класифициране на пациенти според спешността ) за спешните отделения към болниците. Разказваме трябва ли да има звена за неотложна помощ.
Гости в епизода са:
✅ Д-р Петър Грибнев - заместник-министърът на здравеопазването с ресор болнична и спешна помощ
✅ Доц. Антон Тонев - председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание от ПГ на "Продължаваме промяната"
✅ Д-р Десислава Кателиева, главен координатор на Експертния съвет по Спешна медицина към министъра на здравеопазването. Тя е и председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ
"От години се говори, че колите на Спешната помощ закъсняват. Заради тези закъснения екипите са подложени на неимоверна агресия от обществото, много често се посочва виновен медицинският персонал, за да се задоволи нуждата от справедливост на това общество. Но системата продължава да работи по същия болен начин", заяви д-р Станислав Йорданов, специалист по УНГ от УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ.
"Никой не казва, че линейките закъсняват, защото няма екипи и защото се злоупотребява със Спешната помощ. Може би 80 на сто от повикванията са за неспешни случаи, но екипите не смеят да откажат.
Няма ясно разделение на спешна от неотложна помощ, това е един от проблемите в здравеопазването, защото реална неотложна помощ няма. Едно време във всички поликлиники имаше дежурен лекар. Спешните екипи и отделения са за животозастрашаващи състояния. За мен е задължително да се раздели спешната от неспешната помощ", посочи още д-р Йорданов.
"Не предвиждаме въвеждането на глоби или мерки, но трябва услугата за спешност да се използва коректно. Затова предлагам и на д-р Грибнев, да помислим, че е добре да се направи информационна кампания в кои случаи се вика спешна помощ. Да се обясни, че всички останали случаи са неспешни", смята категорично доц. Тонев.
"Свободният прочит досега на правилата за неотложната помощ през личните лекари не доведе до добра услуга. Със законови промени, след публично обсъждане ние ще се опитаме да централизираме услугата неотложна помощ. Носител на тази отговорност да е общината, която на определен брой население да има определен брой неотложни кабинети - които ще работят във времето, когато личните лекари не работят.
✅ Ако се отдели неотложната помощ, кой ще поема тези случаи
✅ Как ще се заплаща на работещите в неотложната помощ
Всички епизоди на подкаста ще намерите в: