Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Москва: Половината от клиентите на "Газпром" са отворили сметки в рубли

| обновено на 19.05.22 в 18:02
Александър Новак - вицепремиер на Русия
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Половината от чуждестранните вносители на руски природен газ са се съгласили с предложената от Москва нова схема на плащане и вече са си открили сметки в "Газпромбанк", обяви руският вицепремиер Александър Новак.

Александър Новак заяви, че в момента 54 големи, средни и малки компании имат действащи договори с “Газпром експорт”.  

"По мои данни около половината от тях вече са открили в нашата упълномощена банка специални сметки във валута и в рубли, за да осигурят постъпването на валутната печалба, конвертирането ѝ в рубли и заплащането за доставения газ в рубли".  

Посочи Новак и допълни, че в близките дни ще бъде публикуван окончателният списък на компании, които са платили за газовите доставки в рубли.

От първи април Русия въведе нова схема на плащане за компаниите от така наречените неприятелски държави. Тя предвижда вносителите на руски природен газ да превеждат долари и евро по сметки в руската “Газпромбанк”, която от своя страна да ги конвертира в рубли на Московската борса.

България и Полша не приеха новите условия и газовите доставки за тях бяха прекратени. 

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че Европа ще се нуждае от газопровода “Северен поток 2”. В същото време Песков призна, че няма никаква надежда газопроводът да бъде въведен в експлоатация в настоящия момент. 

Европейската комисия обяви тази седмица, че всичко друго, освен плащане в определената валута в газовите договори, е нарушение на санкциите срещу Русия.

Финландската държавна компания "Газум" обяви във вторник, че Русия може да спре доставките скоро след отказа ѝ да плати на "Газпром" в рубли.

Италианската енергийна компания "Ени" съобщи, също във вторник, че е отворила сметки в евро и в рубли, за да изпълни предстоящи плащания за доставка на руски газ, като настоя, че това не е нарушение на международните санкции.

САЩ забраниха вноса на руски петрол и газ, но Европейският съюз е разделен по въпроса за налагане на такова ембарго, тъй като няколко страни членки са силно зависими от енергийните доставки на Москва.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна