Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не мисля, че трансплантационната дейност ще тръгне у нас", смята пулмологът

Д-р Георги Хинков: От 1 януари НЗОК не заплаща изследването за имуносупресивната терапия при белодробно трансплантираните

Д-р Георги Хинков
Снимка: Гергана Хрисчева

"От 1 януари НЗОК не заплаща изследването за нивата на имуносупресивната терапия при белодробно трансплантираните пациенти", каза за БНР д-р Георги Хинков, началник отделение белодробни трансплантации в Клиниката по пулмология и фтизиатрия към ВМА София.

По думите му изследването, които е жизнено важно за това как ще се прилага терапията, ще се заплати само ако, пациентът се хоспитализира - която пътека, конкретно за белодробните заболявания е винаги недофинасирана, поясни още д-р Хинков. 

Има проблем и със средствата за проследяването на трансплантираните. Няма сума, която да покрива тези средства, които една болница влага в тяхното проследяване. Ние сме изчислили, че сумата за проследяване на един пациент, който дойде за контролен преглед, било белодробно трансплантиран е около 1000 лв. Държавата не плаща абсолютно нищо. И болницата го плаща за нейна сметка. Ние сме принудени да хоспитализираме тези пациенти, които изобщо нямат нужда от това, за да можем да получим някаква сума от НЗОК. Само тогава се получават средства по клиничната пътека.

Разходите за подготовка на болен, на който му предстои трансплантация, са по наши изчисления 3000 лв. Най-скъпата пътека в белодробните болести е 1200 лв. Преценете какъв стимул има болницата да прави всичко това...", заяви още д-р Хинков.

По думите му управляващите трябва да видят какви средства се заделят за трансплантационна дейноств другите страни, за да преценят как да действат.

"В съседна Гърция всичко в болницата, независимо дали е частна или държавна, се покрива от държавата и лекарите не са принудени да правят еквилибристики, както у нас.
Не мисля, че трансплантационната дейност сега ще тръгне у нас, не съм оптимист по този труден въпрос", посочи още  д-р Хинков.

Според пулмологът трансплантационната дейност у нас би се задвижила, ако Изпълнителната агенция по трансплантации отново стане отделен орган и се отдели от мегаагенцията по Медицински надзор. 

"Защото тази дейност трябва да бъде приоритетна. Ако искаме да имаме трансплантации, ние трябва да имаме отделна агенция, която трябва да знае какво означава трансплантация, какво означава да се подберат донори, да се стимулират координатори да работят в тази посока, трябва да се определи колко струва всяка една трансплантация - белодробна, сърдечна, бъбречна, и да има стриктен контрол върху центровете за трансплантация.

И пак подчертавам - за да има трансплантации, трябва да има финаснсиране. И трябва да има и мозъци - у нас ги има, но те не са стимулирани за да извършват и тази дейност. Защото нашите лекари я извършават наред с останалите си задължения, като заплащането не е отделено за екипа. Ако за една транплантация се дават 85 хиляди лева, от тази сума 25 на сто е за заплащане. Ако обаче болницата надхвърли тази сума при операцията, тя вече е на загуба...", изтъкна още д-р Хинков.

Преди дни в Народното събрание се проведе дискусия на тема - " Проблемите и предизвикателствата пред трансплантациите в България и възможностите за тяхното преодоляване", като на срещата участваха депутати, лекари, представители на съсловни и пациентски организации.


Д-р Георги Хинков е специалист пулмолог в София с над 30 години опит и подчертан интерес в диагностиката и терапията на ХОББ, бронхиална астма, белодробен карцином, идиоптична белодробна фиброза. От 1996 г. до 2001 г. д-р Хинков е консултант по белодробни болести и бронхоскопия към Клиника Торакс София. От 2001 г. до 2010 г. е ординатор в Клиника по Вътрешни болести, а от 2010 г. до 2019 г. е Началник отделение по белодробни болести и Началник Клиника по вътрешни болести към Университетска болница Лозенец София. От 2019 г. до момента е Началник отделение белодробни трансплантации в Клиника по пулмология и фтизиатрия към ВМА София.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна