Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МАЕ: Глобалните вериги на доставки на соларни панели са прекалено концентрирани в Китай

Соларни панели
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните трябва да разширят производството на соларни (слънчеви) панели в сравнение със сегашната концентрирана база за тяхното производство в Китай, за да гарантират сигурни доставки и да постигнат целите за намаляване на затоплящите планетата въглеродни емисии, заяви в четвъртък Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Ройтерс.

Според нов доклад на МАЕ светът трябва да удвои до 2030 г. сегашния си капацитет за производство на "ключовите градивни елементи" за соларни панели, а именно: полисилиций, т.нар. силициеви (соларни) вафли, клетки за соларни панели и други модули.

Отчасти благодарение на китайските инвестиции, соларната фотоволтаична технология, която преобразува слънчевата светлина в електричество, се превърна в най-евтиния начин за генериране на енергия в много части по света.

През 2021 г. Китай беше център на 79% от производствения капацитет за полисилиций, отбеляза МАЕ, допълвайки, че цели 42% от това производство се намират в провинция Синдзян, където най-големият завод в страната представлява сам по себе си 14% от световния производствен капацитет.

"Подобно ниво на концентрация във всяка една глобална верига на доставки би представлявало значителна уязвимост“, каза през Ройтерс изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

В доклада на МАЕ се посочва, че скоро Китай ще произвежда почти 95% от световния полисилиций, слитъците и пластините по-надолу по веригата за създаване на стойността.

"Ако има пожар или природно бедствие, това може да има последици за глобалния преход към чиста енергия по отношение на повишаване на цените и дори за наличието на слънчева фотоволтаична енергия, като предлагаме на правителствата по света да разгледат този риск и дори да го намалят чрез диверсификация и предприемане на необходимите мерки, ", посочи Фатих Бирол.

Под натиск да намали зависимостта от вноса на руски газ, Европейският съюз обеща да направи "всичко необходимо", за да възстанови европейския капацитет за производство на части за соларни инсталации.

Европейските страни имат потенциала да произвеждат частите за такива инсталации по начини, при които се отделя по-малко въглерод, благодарение на високия дял на ядрени и възобновяеми енергийни източници в техните енергийни смеси, се казва още в доклада на МАЕ.

Въпреки агенцията отбелязва, че в момента само Швеция има достатъчно ниски цени на промишлената енергия, за да произвежда конкурентно продукти като силициеви (соларни) вафли.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени