от 21.00 часа

България остава в Лигата на нациите след победа в Гданск

Разпределителят Сеганов (№9) и Гоцев блокират удара на Йорна.
Снимка: volleyballworld.com

Националният отбор по волейбол на България за мъже записа втора победа в Лигата на нациите и си гарантира участие в турнира и догодина.

В Гданск нашите победиха Нидерландия с 3:1 гейма (22:25, 25:16, 25:21, 25:21).

Николай Желязков започна с Александър Николов, Георги Саганов, Светослав Гоцев, Николай Колев, Радослав Парапунов и Мартин Атанасов с либеро Владислав Иванов.

Техническият таймаут в първия гейм дойде при 11:12. После България взе аванс, който стигна до три точки при 17:14. „Оранжевите“ изравниха при 17:17. Последваха още няколко равенства, последното от които беше при 22:22. Нидерландците взеха гейма с 25:22 след топка в аут на Парапунов.

Националите започнаха втората част устремно и паузата дойде при 12:6 за българите. След това избраниците на Желязков не намали темпото. При 24:15 те имаха осем геймбола и изравниха частите при втората възможност след мощна атака на резервата Денис Карягин.

Българите продължиха да доминират и в третия гейм. Те поведоха със 7:1 точки, а таймаутът дойде при 12:8. Атака на Мартин Атанасов доведе резултатът до 24:20 и отново Карягин реализира последната точка.

Волейболистите ва България се радват след поредната точка.

В заключителната част националите не се отпуснаха. Паузата дойде при 12:7. Разликата стигна до една точка след серия на сервис на нидерландеца Нимир Абдел-Азис. Стигна се до равенство при 20:20. След отличен начален удар на Карягин и блокада на Гоцев авансът на българите стана три точки при 23:20. При 24:21 Мартин Атанасов от начален с помощта на мрежата сложи край на двубоя.

Атанасов беше най-резултатен за България с 19 точки. Александър Николов добави 14, Гоцев завърши с 13 (7 блокади), а Карягин се отчете с 12 за успеха.

За съперника Нимир записа 26 точки.

В събота националите играят последен мач в турнира срещу Китай от 15 часа наше време.