Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултидисциплинарният екип от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ" е единствен за Югоизточна Европа

Д-р Славяна Ушева: Разполагаме с уникална едноетапна радиотерапия при рак на гърдата

Методът се прилага успешно и при жени с импланти и при рецидив

4
Д-р Славяна Ушева
Снимка: болница Царица Йоанна – ИСУЛ

"Много важно за успешното лечение на рака на гърдата е то да бъде комплексно. На тазгодишната международна научна конференция в Германия водещи експерти, ангажирани в комплекното лечение на рака на гърдата представиха изключително добри резултати при прилагането на иновативния метод за радиотерапия при този вид тумори", каза в специално интервю за БНР Д-р Славяна Ушева за метода на интраоперативната радиотерапия при рак на гърдата.

Д-р Ушева се завърна от Бон, като част от мултидисциплинарния екип от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“, които представиха там опита си в интраоперативна радиотерапия при рак на гърдата. Тя благодари на БНР за възможността да разкаже за съвременните комплексни методи на лечение на това важно и сериозно социално значимо заболяване.

Югоизточна Европа взе участие в конференцията с единствен представител от България в лицето на мултидисциплинарния екип от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“.
Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
"Това е съвременна, лесноприложима, безопасна и икономически ефективна методика с отлични терапевтични и козметични резултати. Процедурата се прилага еднократно по време на самата операция след отстраняване на тумора. Това е органосъхраняващ метод, т.е. не се премахва гърдата. С помощта на ИОРТ се избягва облъчването след операция, което обичайно трае поне 4 седмици. Еднократното облъчване при ИОРТ е много прецизно насочено, т.е. избягва се излишното облъчване на други части на тялото. Само няколко дни след операцията пациентът може да се върне към нормалния си начин на живот", разказа за предимствата на метода д-р Славяна Ушева от Клиника по Хирургия на ИСУЛ.

В Клиниката по хирургия на ИСУЛ  се намира единственият център в България, който в момента се занимава с интраоперативна радиотерапия при рак на гърдата. Апарати има в още няколко болници, но за съжаление те все още не са навлезли в рутинната практика, на някои места дори все още не са разопаковани. В Югоизточна Европа сме единствените, които предлагат този съвременен метод за лечение при ранен карцином на млечната жлеза при селектирани пациенти.

Първата органосъхраняваща операция на гърдата с едновременна ИОРТ се извършва на 15.12.2015 г. в ИСУЛ от екип, ръководен от доц. Теофил Седлоев. За осъществяването на ИОРТ се използва системата INTRABEAM® (Carl Zeiss Surgical Gmbh, Oberkochen, Germany), която доставя еднократна висока доза нискоенергийни Х-лъчи (max 50kV), приложени в туморното ложе веднага след хирургичното отстраняване на карцинома.
Д-р Славяна Ушева и проф. Vaidya
"Специален гост-лектор на конференцията в Бон е и проф. Jayant Vaidya – хирург-онколог от University College London, изключителен пионер в приложението на ИОРТ и един от тримата британски учени, разработили техниката през 1998 г. Проф. Vaidya представи впечатляващи резултати на ИОРТ при пациентки от цял свят - като дългосрочно проследяване, за преживяемост и локален контрол, сред които: осигуряване на индивидуализиран подход, който намалява морталитета, дължащ се на други придружаващи заболявания, ИОРТ спестява време и ресурси и позволява повече пациенти да избегнат извършването на мастектомия.

Това представлява най-добрата терапевтична опция, която може да получи една пациентка. И ние сме горди за това, че можем да го предложим на българските жени", изтъкна д-р Ушева.

В световен мащаб повече от 45 хиляди пациентки са успешно лекувани в над 260 центъра по света. Ние обачем правим повече на брой процедури от Португалия, като се има предвид броя на населението на двете държави. У нас вече успешно са излекувани от 2015 година насам 120 пациентки - наши и чужди гражданки. Това е доказано най-добрият и достъпен метод, който една пациентка може да получи, даде пример д-р Ушева.

Тази техника е част от комплексното лечение на рака на гърдата, което включва хирургия, химиотерапия, лъчетерапия и хормонотерапия. Утвърдената световна практика при все повече болни с рак на млечната жлеза да не се отстранява цялата гърда изисква задължително операцията да бъде последвана от следоперативна лъчетерапия. Ако не се извърши лъчелечение след операцията, локалните рецидиви в самата гърда са между 15 до 40% по-чести. Традиционно лъчетерапията се провежда в специализирана клиника в продължение на 25 дни. За да се постигне основната цел на лъчелечението – локален контрол на заболяването, се облъчва едно голямо поле на човешкото тяло – оперираната гърда, подмишницата и околните здрави тъкани на съответната  гръдна половина.

Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и единственият  център в България, който в момента се занимава с интраоперативна радиотерапия при рак на гърдата

"Едно от главните предимства на новата техника е, че успява изключително прецизно да насочи и достави необходимата лъчетерапевтична доза само на мястото на отстранения тумор. По този начин се запазват околните здрави тъкани от всички вредни последствия, които се проявяват при стандартното облъчване.

Методът може да се приложи и при пациентки със силиконови импланти заради естетична или друг вид причина и при рецидив на заболяването. Жените ще запазят както своите гърди, така и своите импланти. За мен е важно също за една жена, че при рецидив няма да се налага отстраняването на гърдата, а този метод също намира своето приложение. Независимо дали са били облъчвани по този или по друг метод преди това.

Българката трябва да знае, че този метод го има у нас на най-високо ниво, достъпен е и признат в цяла Югоизточна Европа. Имаме специалистите, операционните, апаратурата, изследванията и следоперативното проследяване на пациентката", отправи своето послание младата надежда на болница ИСУЛ.

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага и с Лаборатория по молекулярна биология, която е оборудвана с последно поколение апаратура. Тук се определя мутационния статус на карцинома на млечната жлеза, каква е вероятността от рецидив и на базата на това се определя най-подходящата терапия.

Според Националния Раков Регистър ежегодно в България над 4000 жени заболяват от  рак на млечната жлеза. Статистиката сочи, че между 600 и 800 са диагностицирани с ранен стадий и значителна част от тях са подходящи за приложение на ИОРТ. Пикът е през 2018 г. когато новодиагтостицираните случаи достигат 4016.

На 21-ви и 22-ри юни в Бон, Германия се състоя тазгодишната международна научна конференция ILEXIUM (International Low Energy X-ray IORT User Meeting), в която се включиха повече от 23 държави с над 100 участника, сред които водещи интернационални експерти в сферата на интраоперативната радиотерапия (ИОРТ). Югоизточна Европа взе участие в конференцията с единствен представител от България в лицето на мултидисциплинарния екип от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“. Конгресът събира всяка година на едно място на всички специалисти /хирурзи, онколози, лъчетерапевти/ от всички центрове в Европа, които осъществяват интраоперативна радиотерапия.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна