Танислав Ангелов четвърти на ЕП по вдигане на тежести

Танислав Ангелов остана на 1 кг от медала.
Снимка: БФВТ

Танислав Ангелов (категория до 96 кг) завърши на четвърто място на европейското първенство по вдигане на тежести за кадети в Рашин, Полша. Българинът постави лични рекорди на подиума в предградието на Варшава и намери място в топ 6 на Стария континент

16-годишният тежкоатлет от Кнежа започна успешно на 120 кг, след това преодоля 125 кг, а в последния си опит в изхвърлянето закова над главата си и 128 кг. Тежестта е личен рекорд за обещаващия български щангист, чиито треньор в клуб Мизия е Васил Милашки.

В изтласкването Ангелов първо се справи със 147 кг, след което изравни личното си постижение на тренировка от 155 кг. При финалното си излизане на подиума българинът преодоля и 158 кг, които всъщност никога дори не беше изпробвал. Така той събра двубой от 286 кг.

Бронзовият медал обаче спечели Ашот Маграян (Армения) - 287 кг (128+159), който изтласка килограм повече именно в последния си опит. Реално за отличието се конкурираха шестима души, а в категорията участваха общо 13 тежкоатлети. Титлата безапелационно спечели Герваси Табагари (Грузия) с 320 кг (139+181), а среброто остана за сънародника му Саба Адамия с 293 кг (130+163).

Другият български представител Диян Янчев се нареди десети при дебюта си на голям форум. Хасковлията събра двубой от 251 кг (113+138). Състезателят на Живко Архондев вдигна и 142 кг, но опитът му беше отрязан от журито.

Междувременно в категория до 61 килограма при 15-годишните Диян Ангелов се класира на шесто място с двубой 201 кг (85 и 116), а Виктор Костадинов остана десети със 180 кг (80 и 100). Победител с 236 кг стана арменецът Серьожа Барсенян.

В същата категория при 17-годишните Станчо Борисов завърши седми с общ сбор 206 кг (90 и 116), а Захари Венков е девети с 203 кг (88 и 115), шампион с 249 кг стана гъркът Константинос Лампридис.

Седмо място зае Петьо Стефанов в категория до 67 килограма при 17-годишните с двубой 232 кг (103 и 129), а златото грабна азерът Равин Алмамадов с 284 кг.