Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 145 години от Шипченската епопея

Паметникът на свободата на Шипка
Снимка: Венета Николова

Отбелязваме 145 години от Шипченската епопея. По традиция честванията на Паметника на свободата са под патронажа на президента на Република България, а към историческия връх се стичат хиляди хора от цялата страна.

Тържественият ден ще започне с панихида за загиналите в боевете на Шипка в храма на Соколския манастир, предаде репортер на БНР.

По традиция три лъча ще тръгнат към паметника на свободата от Габрово, град Шипка и местността Лозана, съобщи областният управител на Габрово Кристина Сидорова.

"Продължаваме с възстановка на речта на цар Борис Трети, която той произнася, когато откриват паметника на 26 август1934 г., имаме открит музей, ритуално поднасяне на венци и цветя. И най-интересното, което ще се случи на върха горе на 20 август е срещата на випуски от военните училища, които са произведени горе на връх Шипка, и да пресъздадат събитията, които са се случвали по време на тяхното производство. За нашите съграждани и гости възстановките винаги са били събитието, което ги привлича, и ще ги очакваме."

В 11.30 ч ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметниците на свободата на историческия връх.

Над 250 души от националното дружество "Традиция"  ще се качат на връх Свети Никола за възстановката на историческите събития. За 16-а поредна година дружеството ще представи възстановки на две исторически събития - ден първи на отбраната на Орлово гнездо и речта на Цар Борис Трети при откриване на паметника на Шипка.

Ивайло Танчев от дружество "Традиция" припомни, че 7444 души-българи геройски отбраняват върха, а 237 четници са наградени с руски-Георгиевски кръст "За храброст".

"Тия 4 500 души руснаци успяват да спрат Сюлейман паша, който иска да премине Шипченския проход и да раздели на две руската армия. Боевете са петдневни, но особено интензивни са три дни. Идва вече на помощ авангардният отряд на ген. Радецки и положението е спасено. Турците не успяват да преминат Шипченския проход. На този връх са загинали и оставили костите си над 3000 души руснаци и българи. 800 от тях са български опълченци. Никой не трябва и да променя тези неща и да се опитва да ги манипулира".

Заради честванията на връх Шипка през едноименния проход ще бъдат пропускани само автобуси и автомобили с участници и гости и коли на междуградския транспорт. Между 9 и 15 часа трафика между Габрово и Казанлък ще бъде пренасочен през Прохода на републиката.

По публикацията работи: Николай Петров
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна