"Дължи се на това, че в определени групи партньорите не използват средства за предпазване при сексуални контакти, че имат повече от един партньор и имат множество контакти.
Важно да се каже, че днес няма ефективна мярка за ограничаване на този тип заболявания. При диспансерите в миналото е имало проследяване на пациентите, както и на контактните му.
Сега няма система за проследяване на пациентите с венерически болести и със сигурност биха могли да бъдат дадени доста добри препоръки от интердиспципланирен екип – дерматолози и епидемиолози, а защо не и да има и компютърен специалист, който да изработи система за проследяване и събиране на база данни на тези пациенти", заяви още доц. Богданов.
Той добави, че за момента не се е срещал с пациент с маймунска шарка, но негови колеги са преглеждали такива пациенти:
"Маймунската шарка се предава при тесен контакт кожа в кожа. Заболяването няма нищо общо със сифилиса. Сифилисът не е вирусно заболяване. Има общо с варицелата, защото, макар и не много сходна, клиничната картина е сходна. А и става дума за вирусно заболяване. Но пък маймунската шарка не се предава по въздушно-капков път, а основно чрез директният интензивен контакт", коментира още доц. Богданов.
Още по темата – в звуковия файл.
Доц. Иван Богданов е дерматолог и венеролог. Завършва 1-ви цикъл на медицинско образование в Университет “Жозеф Фурие” Гренобъл, Франция през 2000 г. Завършва медицина в МУ-София през 2006 г. През 2013 г. д-р Богданов придобива научна степен “Доктор по медицина” в МУ-София с дисертация на тема: „Комбиниран климатолечебен метод в терапията на псориазис”. Специализира в Университетска болница „Сейнт Луи” – Париж, Франция и в London Clinic, Великобритания. Редовен специализант в Токуда Болница София от 2010 до 2014 г. От 2010 г. е част от екипа на Клиниката по дерматология и венерология в Токуда Болница София. Член на Европейското дружество по дерматология и венерология, Член на Управителния съвет на Българското дерматологично дружество.