Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български пациенти са сред водещите участници в две мащабни световни клинични проучвания за сърдечна недостатъчност

Проф. Цветана Кътова: Революционен пробив в лечението на сърдечната недостатъчност

Водещ кардиолог от НКБ е гост в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата"

Проф. Цветана Кътова, началник на Отделението по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница
Снимка: Личен архив

Над 6 милиона са пациентите със сърдечна недостатъчност в света. Около 75 хиляди от българските пациенти са от типа със запазена изтласкна фракция. Досега тези пациенти бяха обречени да нямат достъп до терапия.

Вече има категорични научни доказателства за един клас медикаменти, които променят съдбата им и се явяват ефективна лечебна процедура. Това са лекарства, които са били предназначени за ендокринологията, за пацинентите с диабет тип 2, но се оказва, че те имат много по-добър ефект в кардиологията при сърдечната недостатъчност.

На Европейския конгрес по кардиология е представен и нов подход при терапията за тези болни. Той позволява много по - ефективно да се достигне до лечение и удължаване на живота на тези пациенти.

За това как се променя съдбата на пациентите със сърдечна недостатъчност разказваме в този епизод на подкаста на БНР"В центъра на системата"


Слушайте епизода тук:


Гост в епизода е:

Проф. Цветана Кътова: Началник на Отделението по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница


От разговора ще научите:

✅ Новите възможности за диагностика и лечение на сърдечно-съдовите заболявания, представени на Европейския конгрес по каридология

✅ Защо е важно да имаме добър контрол на кръвното, на холестерола и кръвната захар с оглед на сърдечната недостатъчност 

Високо кръвно налягане, сърце и Covid-19

✅ Що е то сърдечна недостатъчност

✅ Какви са двата големи фенотипа сърдечна недостатъчност във връзка с изтласкната фракция

✅ Какво е мястото на страната ни в клиничните проучвания в областта на сърдечната недостатъчност

✅ Кои са новостите в лечението и подхода при пациенти със сърдечна недостатъчност

✅ Това са били медикаменти за диабет тип 2
✅ Какъв е принципът им на действие при пациенти със сърдечна недостатъчност

✅ Кои са основните заболявания, които водят до сърдечна недостатъчност за пациентите в България – има ли тенденции

✅ Как се заплащат от НЗОК този клас медикаменти

✅ Има ли навременно и съвременно лечение на исхемичната болест на сърцето у нас

✅ Кои са скритите болести на сърцето, за които пациентът може да разбере случайно

ФБ/МБАЛ Национална Кардиологична Болница

"На Европейския конгрес по кардиология беше представено най-мащабното като брой включени участници проучване за сърдечна недостатъчност при пациенти със запазена изтласкна фракция. Едно от тези проучвания е проведено в 11 държави и в у нас включително, където са участвали близо 500 българи", съобщи за БНР началникът на Отделение по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница проф. Цветана Кътова. Проф. Кътова е национален координатор и на двете клинични проучвания с български пациенти.

При сърдечната недостатъчност сърцето не може да работи добре, пациентът има чувството за умора, намалени движения, невъзможност за извършване на обичайни действия, задух, увеличен черен дроб, оточен синдром . За сърдечната недостатъчност дълго време се считаше, когато помпената функция на сърцето, изтластването е нарушено. То се измерва с показателя - изтластна фракция. Когато тя е под 40 на сто - говорим за сърдечна недостатъчност.

За съжаление се оказа, че има също толкова пациенти с тези симптоми и с относително запазена изтласкна фракция. При тези пациенти мускулът е неразтеглив, не е еластичен и при едно натоварване кръвта застоява към белия дроб, води до задух и до оточен синдром.

И така сърдечната недостатъчност е абсолютно еднаква при двата големи фенотипа - със запазена и с редуцирана изтласкна фракция.

Пациентите със запазена изтласкна фракция досега нямаха лечение. Но вече има такива медикаменти и мисля, че пациентите със сърдечна недостатъчност живеят в много интересни времена. Защото новият клас медикаменти има убедителен ефект и при двата фенотипа.

НЗОК поема някои от медикаментите за пациентите със сърдечна недостатъчност.

Вече има и нов подход в терапия при сърдечната недостатъчност, който позволява много по-бързо да се достигне до траен лечебен ефект и съдбата на тези пациенти се променя революционно. Според проучване в сп. "Лансет" се оказва, че новият подход с едновремнно включване на четири основни класа медикамента удължава очакваната продължителност на живота на пациент на 55 г. с 14 години, а времето до първа хоспитализация се удължава на близо 7 години", разказа още началникът на Отделението по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница проф. Цветана Кътова.

Проф. Кътова участва във Европейския конгрес по кардиология, където бяха представени редица клинични проучвания, свързани с лечението на сърдечна недостатъчност.


Следва продължение по темата.

Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber




БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна