Шампионките от Сърбия на финал на световното

Тияна Бошкович е преодоляла за пореден път блока на американките.
Снимка: FIVB

Защитаващият титлата си Сърбия е първият финалист на световното първенство по волейбол за жени.

Избраничките на италианския  треньор Даниеле Сантарели надделяха над олимпийския шампион САЩ с 3:1 (25:21, 25:20, 17:25, 25:23) в полуфинал в полския град Гливице.

След равностойно начало сръбкините направиха серия от 6:1 точки, след която поведоха с 19:13 по пътя  си към успеха в първия  гейм. Втората част се разви по подобен начин и отново поредица от 6:1 даде аванс на шампионките от 21:16 и до края те запазиха предимството си.

В третия гейм американките взеха седем поредни разигравания, за да дръпнат с 18:10 и това  се оказа решаващо. Четвъртата част вървеше много оспорвано до 19:19, след което сръбкините нанесоха своя удар и дръпнаха с 23:19, за да триумфират.

Капитанката Тияна Бошкович беше най-добра за победителките с 33 точки, а  Бианка Буса добави 15. Капитанката на САЩ Келси Робинсън беше най-резултатна за отбора си с 18 точки.

На финала Сърбия очаква победителя от двубоя между европейския първенец Италия и Бразилия.