Спадащите цени на суровия петрол и намаляващият петролен износ доведоха до спад с 3,2 млрд. долара на приходите на Русия от "черното злато" до 15,3 млрд. долара през септември, като това са най-ниските месечни приходи за Москва от износа на петрол тази година, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Общият износ на суров петрол и петролни продукти от Русия е намалял с 230 хил. барела на ден до 7,5 милиона барела през септември, съобщи МАЕ в своя последен доклад за петролните пазари. Нивото на износ на петрол през септември е с 560 хил. барела на ден по-ниско в сравнение с износа на петрол от Русия преди нахлуването в Украйна, изчислява още агенцията.
Според данните на МАЕ износът на руски петрол за Европейския съюз е намалял с 390 хил. барела на ден през септември в сравнение с август.
"Остават по-малко от два месеца преди европейската забрана за внос на руски суров петрол да влезе в сила, но страните от ЕС все още не са диверсифицирали повече от половината от предвоенните нива на внос далеч от Русия", отбелязва агенцията.
МАЕ също така предупреди, че ембаргото на ЕС върху вноса на суров петрол от Русия и забраната за морски услуги по доставките на руски петрол, които влизат в сила в началото на декември, могат да доведат до допълнителни производствени загуби от Русия.
Путин, както и вицепремиерът Александър Новак, казаха, че Русия няма да изнася петрол за страни, които се присъединяват към предложената горна граница на цените на руския петрол.
Въпреки най-ниските приходи от петрол през септември за тази година, приходите на Русия "все още са по-високи от средните месечни приходи през 2021 г.", които възлизаха на 14,9 млрд. долара, се казва в месечния доклад на МАЕ.
Към септември ЕС вече е внесъл изкопаеми горива от Русия на стойност над 100 млрд. евро след началото на руската инвазия в Украйна, пък се посочва в доклад на мозъчния тръст "Център за изследване на енергията и чистия въздух" (CREA).
"Износът на изкопаеми горива от Русия възобнови спада си през септември, като очакваните приходи са спаднали с 14% спрямо август. Най-големите загуби бяха по отношение на износа на руски природен газ за Европа и при износа на суров петрол в световен мащаб", посочи още CREA.