Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поскъпва към 147 евро за мегаватчас със започналото застудяване

Снимка: balkangashub.bg

Газът в Европа поскъпва с около 6% по време на следобедната европейска търговия, тъй като застудяването в Европа предизвиква безпокойство и доведе до повишаване на търсенето на синьото гориво.

Към 16,30 часа българско време газовите фючърси на нидерландския хъб TTF с доставка през януари 2023 г. поскъпват с 6% към 147 евро за мегаватчас.

През последните дни започна реалния отоплителен сезон на стария континент, като северната част на Европа е изправена пред минусови температури през следващите две седмици, според прогнозите за времето. Отне известно време за достигането на зимни температури на континента, но сега изглежда, че застудяването идва с пълна сила.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


По-рано днес председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отбеляза, че блокът може да се споразумее до края на годината относно ценови таван на газ, което допълнително поражда опасения относно доставките на суровината, тъй като редица държави членки изразиха загриженост, че предложеният таван на цените може би е твърде висок.

Газовите хранилища все още са относително пълни за сезона и доставките на втечнен природен газ продължават да пристигат. Но все още съществуват рискове, че едно по-силно застудяване може бързо да изчерпи запасите, оставяйки континента изложен на риск от евентуално ограничаване на доставките.

Хранилищата на газ в ЕС са пълни на 90,93% към 5-и декември спрямо 91,3% ден по-рано, според данни на Gas Infrastructure Europe (GIE), но след като бяха запълнени над 95% през първата половина на ноември.  В най-големия потребител на газ - Германия, хранилищата все още са пълни на 96,4%, но след като в средата на ноември бях запълнени на близо 100%.

Българското хранилище в Чирен пък е пълно на 89,3% към 5-и декември, но спрямо 89,79% ден по-рано и максимална запълняемост от 93,71% през почит целия ноември.

Въпреки че газохранилищата остават по-пълни от нормалното за този период на годината и големият внос на втечнен природен газ компенсира спада на руските газови потоци, перспективите остават предизвикателни, като много анализатори предполагат, че търсенето ще трябва да намалее още повече и ще е необходим повече внос на втечнен природен газ, за да се премине през зимните месеци.

Европа и Обединеното кралство внесоха рекордните 11,14 милиона тона втечнен природен газ през ноември и са на път да получат 12,2 милиона тона през декември, но търсенето на газ в ЕС беше намалено с една четвърт миналия месец и правителствата вече предупредиха за възможни прекъсвания на електрозахранването.

Търговците следят отблизо колко дълго ще продължи застудяването в Европа и докъде то ще се разпространи в Азия. С по-ниски потоци по тръбопроводи, идващи от Русия, Европа зависи силно от доставките на втечнен природен газ, които регионът успешно привлече на фона на слабото търсене от големите азиатски купувачи.

Но това вече започва да се променя. Китай увеличи покупките на енергия миналия месец, тъй като температурите там паднаха, а търсенето на въглища и газ за отопление също се повиши. Признаци, че рестриктивните й политики срещу Covid-19 се облекчават, предполагат, че може да има по-голяма конкуренция за товарите, което допълнително да повиши цената на втечнения природен газ.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна