Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посолството на КНР у нас с пояснения за Covid мерките в Китай

Говорителят на посолството на КНР в България излезе с пояснения относно текущата превенция и Covid мерки в Китай. В текста, изпратен до медиите, се посочва, че: "Напоследък ситуацията с епидемията от Covid-19 в Китай и новите мерки, свързани с нея, привлякоха широко внимание".


"Съществува както безпокойство, така и предположения какво ще се случва оттук насетне, и за да помогнем на българската общественост да разбере обективно и правдиво ситуацията с епидемията в Китай и свързаните с нея мерки, посолството на КНР би искало да направи следните пояснения":


1. Защо Китай отмени изненадващо досегашните противоепидемични мерки?

"Коригирането на китайската политика в областта на профилактиката и борбата с епидемията от Covid-19 не е изненадваща. От нейното начало през 2020 г. Китай оценява внимателно три аспекта, по отношение на които се стремим да постигнем баланс. Първият е разбирането за патогените и болестта, включително вирулентността и степента на опасност за здравето; вторият е нивото на колективен имунитет и способностите на здравната система, особено за превенция и лечение на болни; и третият са мерките за реакция, свързани с обществената хигиена и здравеопазване.

В момента Китай коригира политиката си за превенция и контрол на епидемията, изхождайки от по-доброто разбиране за болестта и патогена, постепенното достигане на колективен имунитет и повишената устойчивост на хората към вируса. Тези промени са уместни, научно обосновани, в съответствие със закона и реалната ситуация в страната. Нещо повече, промените не означават пълно игнориране на вируса, а преместване на фокуса от превенцията срещу заразяване към медицинското лечение".


2. Каква е позицията на Пекин относно обявеното неотдавна от някои страни въвеждане на карантинни мерки за пристигащи в тях китайски граждани?

"Неотдавна, вземайки предвид новата ситуация с епидемията от Covid-19, Китай коригира своята динамична политика за превенция на епидемията и предприе редица мерки за облекчаване на пътуванията от и към страната. Ние вярваме, че това в значителна степен ще спомогне за възстановяването и ръста на световната икономика. В момента някои страни въвеждат карантинни мерки за пристигащи от Китай пътници. Също така обаче забелязваме, че много други държави приветстват политиката на Пекин за улесняване на човешкия обмен и няма да променят правилата си за влизане за китайски туристи. Здравни експерти от множество страни също потвърждават, че от научна гледна точка не съществуват основания за налагането на такива ограничения. В изявление от 29 декември Европейският център за превенция и контрол на заболяванията посочва, че задължителното тестване на пристигащи от Китай е "неоправдано". Надяваме се, съответните страни да се вслушат в съветите на учените и експертите, да възприемат обективно и правилно отношение към епидемичната обстановка в Китай и промените в неговата политика за превенция и контрол, да предприемат научно обосновани мерки, да се отнасят еднакво към гражданите на различните страни и да гарантират с ефективни мерки нормалния човешки обмен".


3. След неотдавнашната корекция на противоепидемичните мерки в Китай нараснаха случаите на заразяване с Covid-19. Каква е настоящата епидемична ситуация в страната?

"Всички страни в света преминават през период на адаптация, когато променят противоепидемичните си политики, и Китай не прави изключение. С отслабването на вирулентността на варианта „Омикрон“ и натрупването на опит в областта на ваксинацията, превенцията и контрола, Китай осъществява постепенен и системен напредък в коригиране на противоепидемичните мерки, разширява активно медицинските ресурси, създаде йерархичен механизъм за диагностика и лечение, увеличи производството и снабдяването с лекарства и грижата за ключови групи от населението като възрастни хора, страдащи от основни заболявания, бременни и деца. Настоящата епидемична обстановка е като цяло очаквана и под контрол. Столицата Пекин първа преодоля пика на епидемията и жителите му се връщат постепенно към нормалния си ритъм на работа и живот. Съответните китайски власти направиха оценки и необходимата подготовка за евентуални вълни на епидемията в други провинции и градове, и сме напълно уверени, че адаптирането и преходът ще преминат гладко и в системен порядък".


4. Означава ли коригирането на противоепидемичните мерки в Китай промяна на неговата философия в борбата с Covid-19?

"През изминалите три години от началото на епидемията Китай направи всичко възможно, за да защити живота и физическото здраве на хората и положи всички усилия за лечението на всеки един пациент, реагирайки ефективно на влиянието на петте вълни на пандемията и намалявайки значително броя на тежките и смъртни случаи. Броят на заразените и починалите от Covid-19 в Китай е сред най-ниските в света, а средната продължителност на живота в страната нарасна от 77,3 на 78,2 години.

Със значителното отслабване на патогенността и вирулентността на варианта "Омикрон" и постоянното подобряване на възможностите за откриване и лечение на вируса, Китай пренасочи вниманието си от предотвратяване на заразяването към своевременно медицинско обслужване и превенция на тежки случаи, като целта е да се подобри координацията между превенцията на епидемията и социално-икономическото развитие. Нашата политика в областта на превенцията и контрола бе постоянно коригирана и се променяше съобразно ситуацията, но ангажиментът ни да защитаваме живота и здравето на хората винаги остава на първо място".


5. Означава ли коригирането на противоепидемичните мерки в Китай възобновяване на нормалния човешки обмен с България?

"След като Китай въведе временни мерки за пътуванията от и за чужбина, много страни реагираха с ентусиазъм и приветстваха китайските туристи. Предвид желанието на китайските граждани да пътуват, страната ни ще възобнови трафика с определени страни, ще засили комуникацията с тях, ще осигури необходимите услуги и гаранции за пътуванията в чужбина и ще започне своевременно съответната работа. Вярваме, че в близко бъдеще човешкият обмен между Китай и България ще стане по-удобен, безопасен, в системен порядък и ефективен".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна