Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОПЕК запази прогнозите си за растежа на световната икономика и на петролното търсене през 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) преразгледа леко нагоре своите оценки за глобалния икономически растеж през отминалата година, но в същото време запази без промяна прогнозите си за растежа и тези за световното търсене на петрол през 2023 г.

В януарски си доклад ОПЕК вече очаква глобален икономически растеж от 3% през 2022 г. спрямо предходната прогноза месец по-рано за повишение с 2,8 на сто. Организацията цитира "по-доброто от очакваното икономическо представяне през второто полугодие на 2022 г. в различни ключови икономики" като основна причина за леко завишената прогноза за отминалата година.

Прогнозата за 2023 г. обаче остава непроменена, като ОПЕК очаква глобален растеж от 2,5%.на растеж от 2,5%.

Брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ се очаква да бъде от 2% през 2022 г. и да се забави до 1% през 2023 г., което е с приблизително 0,2 процентни пункта повече от предишната прогноза на ОПЕК.

Петролният картел повиши слабо и прогнозата си за икономическия растеж в еврозоната до 3,2% за 2022 г. и до 0,4% за тази година.

Прогнозата за икономически растеж на Китай остава непроменена на нива от 3,1% за 2022 г. и от 4,8% за 2023 г. Икономиката на Русия пък се очаква да се свие с 4% през 2022 г. и с 0,5% през 2023 г.

"Въпреки че се очаква растежният импулс от края на миналата година да се пренесе през 2023 г., световната икономика ще продължи да се справя с много предизвикателства на фона на висока инфлация, затягане на паричната политика от големите централни банки и високи нива на държавен дълг“, се казва още в януарския доклад на ОПЕК.

Организацията на страните износителки на петрол също така запази непроменена прогнозата си за растеж на световното търсене на петрол с 2,5 млн. барела на ден за 2022 г. и с 2,2 млн. барела на ден за 2023 г.

Според януарски доклад на ОПЕК, общото световно търсене на петрол се очаква да бъде средно 99,6 милиона барела на ден през 2022 г. и 101,8 милиона барела на ден през 2023 г. През първото тримесечие на тази година се очаква търсенето на петрол да нарасне с 1,7 милиона барела на ден в сравнение със същото тримесечие на 2022 г.

Въпреки това ОПЕК предупреди че прогнозите са "предмет на много несигурности, включително глобалното икономическо развитие, промените в политиките за Covid-19 и продължаващото геополитическо напрежение".

Междувременно петролните фючърси поскъпват във вторник с около 1,5% с оглед на прогнозите, че Китай, който е най-големият вносител на суров петрол, ще повиши значително търсенето на важната енергийна суровина.

Генералният секретар на ОПЕК Хайтам ал Гайс подчерта по-рано днес, че облекчаването на Covid ограниченията от страна на Пекин може потенциално да увеличи търсенето на суров петрол с 500 000 барела на ден в световен план.

Възходящото движение на цените на суровия петрол изглежда беше подкрепено и от публикуваните днес последни икономически данни в Китай, които показват, че брутният вътрешен продукт се е увеличил през последното тримесечие повече от очакваното, въпреки че за цялата 2022 г. БВП нарасна с едва 3% - вторият-най слаб растеж на китайската икономика от 1976 г. насам.

Към 15.00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се повишават с 1,5% към 85,75 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол - с 1,7% към 80,15 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)




По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна