На 9 март, в рамките на Месеца на франкофонията и в годината, в която България отбелязва трийсет години от членството си в Международната организация на франкофонията, Френският институт у нас, в партньорство с Посолството на Белгия и СУ "Св. Климент Охридски" организираха конференция на тема: "Европейското изграждане: предизвикателства и бъдещи перспективи". Тя е част от поредица дискусии, посветени на Европа.
Сложната структура на Европейския съюз обсъдиха Лоик Грар – професор по публично право в Университета на Бордо и председател на Френската асоциация по европеистика, Жан Кромбоа – преподавател по европеистика в Американския университет в България и Илдико Отова, преподавателка в НБУ и в СУ "Св. Климент Охридски".
Лоик Грар представи модел на Европа като концентрични кръгове, въведен от Жак Делор (председател на Европейската комисия между 1985 и 1995 г.) или совалка на няколко нива с твърдо ядро, около което гравитират останалите страни :
"Можем да бъдем в едно семейство и да не напредваме с една скорост", смята той. По думите му, заедно можем да постигнем това, което не е възможно да се направи индивидуално.
Около мобилност, миграция и гражданство се артикулира представата за ЕС според Илкито Отова. Разговорът трябва да се връща към индивидуалните истории, смята тя.
По думите на Лоик Грар е необходим нов наратив за Европа и той е свързан с основния риск днес – екологичния.
"Според мен приоритетът на дискурса за Европа трябва да бъде зелена Европа, защото България, Франция или Белгия поотделно няма да стигнат далече", заяви той.
Снимки: institutfrancais.bg