Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индия отчете, че има над 3000 тигри на свобода на своя територия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Само в 13 държави все още има тигри в дивата природа, повечето от които са в Индия. 50 години след началото на програмата за опазване на тигрите популацията им там е нараснала до над 3000 животни, предава БГНЕС.

Местното население обаче критикува последиците за местообитанието им.

За първи път от 15 години насам повече от 3000 тигри живеят на свобода в Индия. Според неотдавнашно преброяване в дивата природа, в цялата страна са регистрирани 3167 тигъра. Това е увеличение с 200 животни в сравнение с предишното преброяване през 2019 г. Броят на застрашените животни редовно се определя с помощта на специални капани с камери.

Петдесет години след като Индия започна програма за опазване на природата, 75 % от преброените тигри в света живеят в страната, заяви индийският министър-председател Нарендра Моди на събитие по случай годишнината.

"Индия е страна, в която опазването на природата е част от нашата култура", каза Моди. Публикуваното сега преброяване е "момент на гордост" за страната и успех за целия свят, каза той.

В сравнение с предходния четиригодишен период обаче темпът на нарастване на броя на тигрите се забавя от 30 на 7%. Освен това популацията продължава да е опасно намаляваща в сравнение с предишните десетилетия. През 1947 г. броят на тигрите в Индия се оценява на около 40 000.

Според оценките през 1900 г. в световен мащаб все още са живеели 100 000 тигри. През последните 100 години броят им е намалял с повече от 93%. Само в 13 държави тигрите все още живеят в дивата природа.

Освен Индия, като "страни на тигрите" се споменават Русия, Китай и няколко държави в Южна и Югоизточна Азия. Те са се съгласили да защитават животните. През 2010 г. Индия и останалите дванадесет държави, в които тигрите живеят в дивата природа, подписаха споразумение с цел до 2022 г. броят на тези диви котки да се удвои.

"Индия не успя да удвои броя им, но все пак индийското развитие е несравним успех", казва експертът по тигрите на WWF Маркус Радей.

В Индия, където преобладават хиндуистите, тигрите имат и религиозно значение. Правителството осъзнава също значението на тигрите за туризма в дивата природа. Ловът на тигри е забранен през 70-те години на миналия век, а хищните животни се ловуват по-малко, отколкото в други страни поради силната вегетарианска традиция в страната.

Правителството разчита и на мерки за потушаване на конфликти. Например хората, чиито роднини или добитък стават жертви на тигрите, получават обезщетение. Тъй като повече тигри биха могли да означават и повече конфликти с хората. При обезлесяването човешките селища понякога са много близо до хищниците. По данни на WWF през последните 100 години ареалът на тигрите в световен мащаб е намалял с 95 %.

Годишнината на програмата за опазване на тигрите обаче не е повод за празнуване само в Индия. Демонстрантите искат да отбележат годишнината, като подчертаят как заради мерките за защита на дивите животни са били разселени през последните десетилетия. Десетки взеха участие в протеста.

Проектът "Тигър", започнал през 1973 г., е предшестван от преброяване, което установява, че тигрите са все по-застрашени от изчезване. Причините за това са загубата на местообитания, нерегламентираният лов за развлечение, нарастващото бракониерство и ответните нападения от страна на хората. За целите на проекта е взето решение да се създадат защитени зони.

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна