Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ключови съюзници на Украйна, включително САЩ, обмислят почти пълна забрана на износа за Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

Някои от ключовите съюзници на Украйна, включително САЩ, обмислят да се доближат до категорична забрана на по-голямата част от износа си за Русия, което би представлявало потенциално значително затягане на икономическия натиск върху президент Владимир Путин във връзка с неговата война, съобщава Блумбърг.

Представители на Групата на седемте обсъждат идеята преди срещата на върха на лидерите в Япония през май, според лица, запознати с въпроса, цитирани от агенцията, като целта би била да се включат и държавите членки на Европейския съюз в новите санкции. Предложението все още се обсъжда и може да се промени, посочиха същите източници.

Подходът, който се обсъжда от дипломатическите пратеници, би преобърнал съществуващия режим на санкции, като целият износ ще бъде забранен, освен ако няма изключения. Съгласно настоящите критерии всеки износ е разрешен, освен ако не е подложен на санкции.

Ако лидерите на Г-7 одобрят подобен ход на срещата им на върха, точно това, което ще бъде изключено, ще трябва да бъде договорено, като лекарствата и селскостопанските продукти, включително храните, е много вероятно да останат изключени от общата забрана, посочи един от източниците на Блумбърг.

Съществуват обаче потенциални сериозни пречки пред прилагането. За да влязат в сила в ЕС, новите критерии ще трябва да бъдат приети от всички членове и това би предизвикало ожесточен дебат предвид вероятната реакция от страна на компании, които все още изнасят стоки за Русия, заедно с риска от ответни мерки от страна на Москва.

Ако бъде наложено почти пълно ембарго върху износа, голяма част от оставащите в сила търговски потоци от тези страни с Русия ще се изпарят. Говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ отказа да коментира перспективата за подобен ход, посочва Блумбърг.

Досега санкциите са намалили почти наполовина стойността на износа от ЕС и Г-7 за Русия, като са наложени редица ограничения - от електроника до луксозни артикули. Все още обаче се изнасят стоки за Русия на стойност 66 милиарда долара от Европа, САЩ, Канада и Япония, според базирания в Женева Trade Data Monitor, посочва агенцията.

Членовете на Г-7 са загрижени, че това е от твърде голяма полза за военновременната икономика на Путин, особено след като Москва намира начини да заобиколи санкциите, за да внася стоки през трети страни. Г-7 и ЕС наложиха няколко кръга санкции, някои от които включваха гратисен период, преди да влязат в сила.

Русия отговори на санкциите, като наложи собствени забрани за износ и периодично намалява енергийните доставки за Европа. ЕС би бил особено уязвим от ограничения върху стоки като медта. А почти пълната забрана на износа за Русия може да приближи Москва още повече до Китай, докато търси алтернативи на санкционираните стоки.

Москва спря да публикува данни за вноса, но няколко международни наблюдатели и правителства следят техния износ за Русия и митнически данни.

Според данните на Trade Data Monitor Германия, Италия и Полша остават първите три европейски износители на стоки за Русия. В рамките на Г-7 нелекарствените и неселскостопанските продукти, които могат да бъдат най-засегнати от подобно почти пълно ембарго на износа за Русия, включват автомобили, шоколад, бира, обувки, цветя, както и козметични средства и гримове.

Дори при съществуващите ограничения, Русия успя да внесе някои санкционирани американски и европейски компоненти през трети страни. Това поставя повишен фокус от страна на Г-7 и ЕС върху справянето със заобикалянето на санкциите, особено по отношение на засилването на мониторинга на така наречените стоки с двойна употреба, които могат да служат или за военни, или за граждански цели.

Това усилие включва прилагане на дипломатически натиск върху трети страни, разширяване на ограниченията върху всички стоки, открити в руски оръжия в Украйна, и насочване към компании, които може да помагат на Москва, било то умишлено или по друг начин, да заобиколи ограниченията. По-рано този месец САЩ санкционираха десетки организации в 20 държави, обвинявайки ги, че помагат на Москва да избегне санкциите.

В същото време европейските държави продължават да търсят от Москва някои суровини, включително паладий, мед, желязо и никел.

Увеличаването на усилията за ограничаване на икономическия обхват на Путин вероятно ще бъде ключова точка на срещата на Г-7. Очаква се лидерите също така да постигнат напредък по механизъм за проследяване на руски диаманти през граница, като в крайна сметка проправят пътя за ограничения върху търговията, съобщи по-рано Блумбърг.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна