Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия обмисля ограничаване на износа за Китай на химикали за производство на чипове

Германия води преговори за ограничаване на износа на химикали за Китай, които се използват за производството на полупроводници, докато Берлин засилва усилията си за намаляване на икономическата си експозиция към азиатската държава.

Предложението е част от пакет от мерки, които правителството на канцлера Олаф Шолц обсъжда и които биха прекъснали достъпа на Китай до стоки и услуги, необходими за производството на модерни полупроводници, според източници, запознати с въпроса, съобщава Блумбърг.

Ако бъде приложена, подобна стъпка ще ограничи германски компании като Merck и BASF да продават някои от своите полупроводникови химикали в Китай, посочиха източници на агенция, пожелали анонимност, тъй като дискусиите са поверителни.

Изглежда, че Шолц възприема по-агресивен подход към Пекин, тъй като канцлерът се опитва да намери баланс между подкрепата за огромните икономически интереси на Германия в Китай и опасенията за националната сигурност и човешките права. Но отношенията между Европа и Китай се влошиха, особено след като президентът Си Цзинпин и руският президент Владимир Путин обявиха "безгранично приятелство" седмици преди Москва да нахлуе в Украйна.

Германското министерство на икономиката не отговори на няколко искания за коментар от страна на Блумбърг.

Агенцията отбеляза, че Шолц и министърът на икономиката Роберт Хабек поддържат тясна връзка по въпроса с европейските съюзници и със САЩ, които настояват за глобална блокада на достъпа на Китай до ключови технологии, включително полупроводници. Длъжностни лица в Берлин казаха, че няма натиск от страна на Вашингтон по въпроса, а по-скоро силно желание да работят заедно и да сплотят редиците си срещу Китай.

Разговорите в рамките на управляващата германска коалиция за такъв контрол върху износа все още са на ранен етап и служителите са наясно, че всяко подобно решение може да навреди на бизнес връзките с Китай, който се превърна в най-големия търговски партньор на Германия.

Хабек, който е и вицеканцлер, посъветва служители в неговия отдел да работят върху набор от мерки за укрепване на икономическата устойчивост на Германия в определени области и намаляване на едностранната зависимост от Китай. Идеята за налагане на контрол върху износа на химикали за чипове е част от тези обсъждания, казаха източниците на Блумбърг.

Най-бързият и най-практичен начин за прилагане на такъв контрол върху износа би бил поставянето на съответните стоки и услуги в националния списък на Германия с двойна употреба, каза един от тях, добавяйки, че други подходи чрез международни списъци и договори вероятно ще отнемат твърде много време.

Контролът върху износа ограничава търговията със стоки, които могат да се използват както в граждански, така и във военен контекст. Целта на подобни списъци с двойна употреба е да се предотврати разработването и разпространението на химически, биологични и ядрени оръжия, както и скритото производство на конвенционални оръжия.

През миналия месец Нидерландия се съгласи да се присъедини към усилията на САЩ за ограничаване на износа на чипове за Китай. Новите мерки ще ограничат износа на продуктите на ASML, които се добавят към вече съществуващи ограничения за най-модерните литографски машини и които са от решаващо значение за производството на най-модерните чипове в света. Очаква се правилата да бъдат публикувани преди лятото.

Докато Германия не разполага с модерни технологии за производство на чипове, компаниите Merck и BASF осигуряват на фирми по целия свят ключови химикали, необходими за производството на полупроводници. Продуктите или услугите на Merck се намират в почти всеки един чип в света, докато BASF е пазарен лидер в Европа и Азия, която е дом на най-важните в света производители на чипове по договор, включително Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

Без доставки от Merck и BASF Китай може да се сблъска с повече предизвикателства при разработването на усъвършенствани технологии за чипове и дори способността му да произвежда полупроводници може да бъде засегната.

Въпреки че Шолц обмисля тези ограничения, той също така се стреми да поддържа отворени отношения с Пекин. Канцлерът покани китайския премиер Ли Цян за разговори в Берлин на 20 юни в последния си опит за облекчаване на напрежението между Европа и правителството в Пекин.

Германия е решена да намали присъствието си в Китай, като Берлин все още се бори с последствията от прекомерната си зависимост от руската енергия след решението на Путин да нахлуе в Украйна. Шолц се противопостави на икономическото отделяне от Китай в рамките на "една нощ" и вместо това се застъпва за политика на намаляване на риска, което означава активно намаляване на експозицията на Германия към китайския пазар през следващите години.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени