Кои "бленувани" реформи в здравеопазването вече не търпят отлагане?
Защо трябва да се ъпгрейдва професията на медицинската сестра, да се въведат бизнес подходи в обучението им с цел кариерно развитие?
Как ще се справят болниците с бюджета на НЗОК за 2023 г.
За какво доплащат най-много българските пациенти?
Кои са недофинансираните дейности в болниците?
Защо трябва да се увеличи здравната вноска и таксата за посещение при общопрактикуващия лекар?
Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е посветен на реформата в здравеопазването - случили се или не?
Слушайте епизода тук:
✅Красимир Грудев – председател на Управителния съвет на НСЧБ
От разговора ще научите:
❓Има ли нужда от реформа българското здравеопазване
❓Кои са предложенията на НСЧБ като мерки за справяне с недостига на медицински сестри
❓Защо трябва да се разширят възможностите на медицинските сестри като кариерно развитие
❓Може ли да се поеме цялостната издръжка по обучението на медицинските сестри срещу договор за работа в България
❓За какво доплащат най-много българските пациенти
❓Защо най-големият дял в доплащането е в аптеките
❓Трябва ли да се насочат повече средства за реимбурсация на лекарствата по НЗОК
❓Ще се справят ли болниците с предвидените средства в бюджета на НЗОК за 2023 г.
❓Как да се поправят несъответствията в заплащането на различните медицински специалности
❓Кои са завишените клинични пътеки и кои са недофинансираните
❓Кои се нежеланите от болниците специалности и защо
❓Трябва ли да се увеличи здравната вноска в България
❓Солидарен ли е солидарният здравно-осигурителен модел
❓Защо трябва да се увеличи таксата при личния лекар, като се спази закона
❓Трябва ли да се спира процесът на разкриването на нови болници
"Крайно време е българското здравеопазване да получи онази достойна, заслужаваща вниманието от страна на политиците роля, която да отговори на истинските потребности на българските граждани", изтъкна за БНР Красимир Грудев – председател на Управителния съвет на НСЧБ.
"На първо място това трябва да стане чрез началото на така дълго бленуваните и така дълго обещаваните дори от политиците реформи в здравеопазването. Заради пандемията и кризата много от тях бяха отлагани, но има такива, които вече не могат да търпят отлагане - това са въпросите с финансирането на системата, с изправянето на диспропорциите в нея, с обучението на медицинските кадри на всяко ниво, с преодоляване на недостига на медицински специалисти в определени специалности, а най-вече и на медицински сестри", поясни още Красимир Грудев.
Председателят на НСЧБ посочи още, че се дават повече пари за здравеопазването, но увеличаване в бюджета на НЗОК с 15 на сто за тази година, няма да покрие инфлацията. Така че, това увеличение няма как да спре доплащането от пациента, каза още той.
Според Красимир Грудев има начини за повече средства в здравеопазването. Единият е чрез повишаване на здравната вноска:
"Но всеки, който се опита да вдигне здравната вноска, си зачертава политическото бъдеще, но ние не можем да си "заравяме главата в пясъка"! Българската здравна вноска не само като процент, но и като абсолютна стойност е най-ниската в Европа. 10,9 на сто е в Румъния...Другият вариант е включване на втори здравен стълб.
Таксата за посещение при общопрактикуващият лекар трябва да се разблокира, като тя стане един процент от минималната работна заплата. Таксата трябва да е около 8 лв., като това ще регулира достъпът на пациентите до джипитата, а ще и се увеличи интересът към работа на личния лекар.
(Според чл.37 на ЗЗО размерът на потребителската такса се определя с постановление на Министерския съвет- бел.ред.)
Друг начин е държавата да заплаща вече пълната здравна вноска на осигуряваните от нея категории, най-вече пенсионери и учащи се, даде за пример още Красимир Грудев.
Десет години от създаването на Националното сдружение на частните болници
Красимир Грудев завършва СУ „Климент Охридски” – специалност „Философия” (1981г.) Преподавател по философия е последователно в ВМИ „И. П. Павлов” – Пловдив (1983 – 1985), СУ „Климент Охридски” (1985 – 1988), ПУ „Паисий Хилендарски” (1988 – 1992). Учредител и член на СД (1996 – 2000) на първата лицензирана стокова борса в България – „Пловдивска стокова борса” АД (сега „Национална стокова борса” АД). Член на СД на редица предприятия от дървообработващата и млекопреработващата промишленост. Г-н Грудев има повече от 15 години опит в мениджмънта на частното болнично здравеопазване. През 1999 г. става учредител и мажоритарен собственик на едно от първите частни лечебни заведения в Пловдив – „Медицински център Тримонциум” ООД, осъществяващо болнична дейност в областта на офталмологията, ортопедия и травматология, акушерство и гинекология, хирургия. Учредител и съсобственик е на „МБАЛ Тримонциум” ООД (2008). Председател на УС на Фондация „РАЦИО” от 2003г.
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes