Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Euractiv: България и Румъния с шанс за Шенген през октомври

Снимка: архив

Европейските институции се готвят да приемат Румъния и България в Шенген през 2023 г, съобщи Euractiv, позовавайки се на информирани източници. Влизането в Шенгенското пространство ще става поетапно – от октомври по отношение на въздушни граници, а до 1 януари 2024 г. ще отпадне и сухопътният граничен контрол, съобщава  по информация на достоверни източници.

Според източниците България има сериозен шанс, ако окаже дипломатически натиск и покаже готовност да продължи реформите, да получи членство в Шенген още през октомври тази година по отношение на въздушните граници и перспектива за пълноправно членство по отношение на сухопътните граници от януари 2024 г.

„Правителството на Марк Рюте даде неофициални сигнали, че оценява усилията на българския парламент и на последните четири правителства да започнат истинска съдебна реформа чрез въвеждането на независим механизъм за разследване на главния прокурор, който беше приет в края на май“, се твърди в публикацията.

Втората основна причина за премахване на пречките пред влизането на България в Шенген е избирането на правителство в София след продължителна политическа криза, по време на която президентът Румен Радев назначи служебно правителство.

Наред с други неща, новото правителство заяви намерението си да преразгледа политиката на Радев спрямо Украйна и реши, че страната ще бъде представена на предстоящата среща на върха на НАТО от министър-председателя Николай Денков, а не от президента. Според източниците европейските партньори на страната се надяват, че големите общи цели, включително целите за членство в Шенген и еврозоната, ще запазят коалицията заедно.

През юли Европейската комисия ще публикува доклад по Механизма за сътрудничество и проверка по настояване на Нидерландия. Очаква се докладът като цяло да бъде положителен, като се признава политическата воля за продължаване на реформите.

Възраженията на Австрия срещу разширяването на Шенген на фона на бежанската криза не са отслабнали, но се очаква Виена да спре да използва ветото си, ако бъде изолирана, съобщи и от своя страна „Румъния Журнал“. Миналия декември Австрия и Нидерландия блокираха присъединяването на България към Шенген и Австрия беше единствената страна, която се противопостави на влизането на Румъния и България.

Новият премиер на Румъния Марсел Чолаку обяви в началото на миналата седмица в интервю за Евроактив, че е поискал от своите министри план за убеждаване на Австрия да вдигне ветото си върху приемането на Румъния в Шенген.

Австрийският канцлер Карл Нехамер се опита да получи европейски пари за изграждане на ограда по границата между България и Турция, предложение, отхвърлено от Европейската комисия.

В началото на този месец изпълнителната власт на ЕС отпусна нова финансова помощ на Румъния и България за изпълнението на вече стартирали пилотни проекти за управление на границите. Помощта за България е на стойност 45 млн. евро, а за Румъния – 10,8 млн. евро.

Освен това Европейската комисия приветства напредъка, постигнат през последните три месеца от двете страни по спазването на политиката за убежище и връщането на нелегални имигранти, управлението на границите и международното сътрудничество – напредък, който трябва да разсее опасенията на Австрия, че София и Букурещ не правят достатъчно за да спрат нелегалните мигранти.
По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени