В този епизод на тематичния подкаст „Кожа и слънце на БНР разказваме за достъпа до нова терапия за пациенти с гнонен хидраденит.
Защо това са най-тежките и мъчителни случаи в лекарската практика, при които пациентът страда неимуверно много?
Имат ли пациентите у нас равен достъп до модерната биологична терапия с моноклонални антитела?
Защо НЗОК избра една Комисия за достъп до новата терапия за пациенти с гнонен хидраденит - слушайте в този епизод на тематичния подкаст „Кожа и слънце"
Слушайте епизода тук:
🔴Доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология на ВМА
От разговора ще научите:
🔴Гнойният хидраденит - защо е толкова тежко състоянието
🔴Защо хигиенните мерки всъщност обострят състоянието
🔴Кои са причините за появата за това драматично кожно състояние
🔴Каква е връзката между тежкото акне в младостта и появата на гноен хидраденит по-късно
🔴Какви са симптомите на гнойния хидраденит
🔴Защо хирургичното лечение на гнойния хидраденит е невинаги благоприятно за пациента
🔴Как се променя последните години терапията
🔴Какви са новите и ефикасни терапии, които постигат 90 на сто трайна ремисия
🔴Улеснен ли е достъпът на всички пациенти до тези иновативни биологични моноклонални терапии
🔴Защо НЗОК избира Комисията за достъп до скъпоструващата терапия да е единствено в Стара Загора
🔴Как влияе слънцето и топлината на пациентите с гноен хидраденит
"Пациентите с гноен хидраденит са най-тежките, трудни, упорити и мъчителни случаи на кожно заболяване. Те са мъчителни и за пациента, и за неговия лекуващ лекар, защото гнойни подутини се появяват по слабините и меките тъкани на тялото.
Тежките случаи при гнойния хидраденит са драматични, а пациентите измъчени, като допреди години в повечето случаи прилагахме почти само палеативна терапия, с обработка на раните и дълги месеци прием на антибиотици, разказа за БНР доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология на ВМА.
"Гнойният хидраденит е инфекциозно заболяване, но противно на очакванията, инфекцията е полимикробна. Не е само стафилококи, които повечето колеги изолират, изтъкна доц. Кантарджиев.
Проблемът е, че допреди две - три години нямаше адекватно лечение. Лечението с антибиотоци беше единственото, защото пък нелекуван процесът градира и може да достигне и до крайна инвалидизация. Златният стандарт преди години беше хирургична ексцизия, изрязване до здраво и раните се оставят отворени и се чака да зарастнат вторично.
Навременното и адекватно лечение води до пълно излекуване, макар че заболяването може да рецидивира, допълни още водещият дерматолог.
Главното е, че вече има въведена в световен мащаб нова и адекватна терапия, която действа по изцяло различен механизъм. Това е биологична терапия чрез моноклонални антитела, която тенденция е световна по отношение на тежките кожни и изобщо възпалителни заболявания.
Защо обаче НЗОК избра една Комисия да дава достъп до новата терапия за пациенти с гнонен хидраденит? И тази Комисия не е в столицата, а е в Стара Загора, попита доц. Кантарджиев. Така че, пациентите от цялата страна трябва да пътуват до Стара Загора, което според мен означава, че лишаваш милион и половина София от комисия в тази насока.
Над 100 души се възползваха от безплатните дерматологични прегледи във Военномедицинска академия и този месец.
Доц. Весел Кантарджиев е експерт-консултант на Здравната каса за лечението на псориазис. Председател е на комисията за отпускане на скъпоструващи медикаменти за терапията на това заболяване към НЗОК. Хоноруван преподавател е в Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Има публикации в български и чуждестранни научни издания, както и участия на международни форуми и конференции в страната. Доц. Кантарджиев е член на Етичната комисия към Столичната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС), както и на Етичната комисия на ВМА. Част е от Онкокомитета на Академията.
Очаквам вашите коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes