Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навън е жега: Как да я преборим, да се пазим, а и какви течности да пием?

Снимка: БГНЕС

Температури на въздуха над 30-35 градуса са рисков фактор за страдащите от сърдечно-съдови заболявания, тъй като високата температура е свързана с процеси на дехидратация, на понижаване на артериалното налягане и на активиране на симпатикусовата нервна система. Това казва в интервю за БТА проф. Борислав Георгиев от Националната кардиологична болница.

Двойно да се увеличи приемът на вода, който обичайно е около литър и половина на ден. Пълните хора трябва да пият повече вода, отколкото слабите, съветва лекарят.

По думите му в горещите дни изобщо не се препоръчва пиене на алкохол, с изключение на бира. 

Хората със сърдечно-съдови заболявания

Хората, страдащи от сърдечно-съдови заболявания, които приемат медикаменти заради повишеното си кръвно налягане, трябва леко да намаляват дозата на диуретиците, като стойностите на кръвното налягане не трябва да се понижават под 120/80 в домашни условия.

"Не препоръчвам пиене на айран със сол, ако стойностите на кръвното налягане се понижат доста, тъй като солта води до друг тип задръжка на вода. Най-добре е да се пие вода, каза още той. В редки случаи се пие айран със сол, като за здравите хора няма пречка да го консумират", допълва той.

При поява на аритмии да се внимава с изпотяванията

При различните сърдечни аритмии трябва да се внимава с изпотяванията заради загубата на електролити, казва още проф. Георгиев. По думите му в някои случаи заради топлината може да се понижи нивото на серумния калий и натрий. Добре е при продължителни жеги нивата им да се проследят с лабораторно изследване, препоръчва той.

Covid-19 и високи температури

Нека на този етап да приемем Covid-19 като грип - колкото е опасността от грип, толкова е и от Covid-19, настоява проф. Георгиев в отговор на въпрос дали има по-висок риск от високите температури за хора, които страдат от сърдечно-съдово заболяване и са преболедували коронавирусната инфекция.

По думите му кардиолозите са наблюдавали много сърдечно-съдови усложнения, станали в хода на коронавирусната инфекция, които после са отзвучали. Често са наблюдавали перикардни изливи, миокардити, някои ритъмни нарушения. Не може да се каже генерално, че всеки, който е преживял COVID-19, е застрашен от усложнения, настоява медикът.

От алкохолните напитки – само бира!

В горещините и за здрави, и за болни хора не се препоръчва прием на никакъв алкохол, защото е вазо-дилататор и разширява кръвоносните съдове, което може да доведе до припадък. По думите на лекаря може да се пие бира, но да не се приема като заместител на вода.

"Опасно за бъбреците става, когато се намали уринирането, защото колкото по-малко течност преминава и се филтрира през бъбреците, толкова по-голяма е вероятността да им се навреди", констатира проф. Георгиев. 

Вода

Дори и да се пие много вода, остатъкът от нея се изхвърля, а организмът е спокоен. Целта е да не се влоши бъбречната функция. В отговор на въпрос дали ще се натоварят бъбреците, медикът казва, че ще бъдат натоварени, но и пречистени. Половината от водата ще бъде изхвърлена чрез изпотяване и чрез издишване. Само в студено време човек отделя течностите основно чрез урината си и много по-малко чрез потта. В жегата човек отделя много пот и голямо количество от водата се изпарява чрез повърхността на тялото.

Кафе в горещо време?

Попитан дали да се пие кафе в горещите дни, проф. Георгиев споделя, че зависи от вида на кафето и честотата на пиене. По принцип за кафето се казва, че ако ежедневно се пие, няма някакъв значим ефект върху сърдечната честота, а има минимален ефект върху кръвното налягане, така че ако човек ежедневно консумира кафе, то не би му повишило кръвното налягане, но и не би го понижило. Евентуално може да повиши сърдечната честота. Ако обаче човек по принцип не пие кафе, първата доза кафе може да повиши пулса и артериалното налягане незначително.

Топлинен удар

Топлинен удар се получава при директно и дълго излагане на силно слънце и температура. Той е свързан с остра дехидратация, като първоначалните му симптоми са замаяност, гадене и повръщане. В горещи дни не се препоръчва излизане навън в диапазона 10:00 – 16:00 ч.  Кардиологът съветва хората, които са на плаж, по-често да стоят на сянка или често да влизат във водата, както и да пият повече вода.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна