Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтинява с 5% към 48,50 евро за мегаватчас

Снимка: Pixabay

Природният газ в Евро поевтинява към 14.00 българско време с около 5% към 48,50 евро за мегаватчас на фона на прогнозите за по-меко време на стария континент в рамките на следващите две седмици и изобилните доставки на синьото гориво.

Според газови търговци пазарът е фокусиран върху времето, нивото на съхранение и търсенето на синьото гориво.

Анализаторът на LSEG Томаш Марчин Ковалски каза пред Ройтерс, че следващите две седмици се очаква да бъдат топли в континентална Европа, като температурите ще варират с около 1,5 градуса  по Целзий над средните за сезона и това ще ограничи търсенето на горива за отопление.

В същото време вносът на втечнен природен газ (LNG) и на тръбопроводен газ от Норвегия е "стабилен", докато запълнените почти на 100% газови хранилища в Европа оставят много малко място за допълнително нагнетяване на газ, добави Ковалски.

Европейските газови хранилища са пълни на 98,44% към 21-ви октомври, показват данни на, което е исторически връх за това време от годината.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Подкрепа за ограничаване поскъпването на газа оказват и подписаните в последно време дългосрочни сделки от редица водещи европейски енергийни компании с Катар за доставката в Европа на синьо гориво.

По-рано днес стана ясно, че и компанията Eni SpA е подписала 27-годишно споразумение за закупуване за Италия на катарски втечнен природен газ.

Това следва подобна сделка, сключена от Shell Plc за доставки на LNG от Катар за Нидерландия.

Въпреки неотдавнашния спад, цените на природния газ в Европа все още са по-високи с приблизително 30% от началото на конфликта между Израел и "Хамас" на 7 октомври поради опасения за възможна ескалация и потенциално иранско въвличане в конфликта.

Пазарът все още е чувствителен по отношение на ценовата рискова премия и се опасява, че тя може да се увеличи в случай, че ескалацията на конфликта между Израел и "Хамас" може да се разпространи в други части на Близкия изток и да попречи на доставките на втечнен природен газ, отбелязват анализатори.

Израел вече затвори газовото си находище "Тамар" и тръбопровода, който доставя газ на Египет, което се отрази на доставките на втечнен природен газ от региона, докато близкият Суецки канал е ключов транспортен маршрут за втечнен природен газ от големия производител Катар до Европа.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна