Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

партньорска публикация
„В кадър“ по БНТ е филмът „Наказание без престъпление“

Тази вечер от 22:00 ч. по БНТ 1 в рубриката за актуална документалистика на обществената телевизия „В кадър“ гледайте „Наказание без престъпление“ – документален филм за руската опозиция в изгнание на журналистката от БНТ Теодора Гатева.

Когато се говори за руска опозиция, хората правят асоциация с Алексей Навални, Иля Яшин, Владимир Кара-Мурза, но несъгласните с президента Владимир Путин и политиката на Кремъл са много повече и недоволството им не започва с войната в Украйна. Днес несъгласните имат три варианта – да останат в Русия и да мълчат, да заминат или да лежат в затвора. След началото на войната на Русия срещу Украйна около 1 милион души са напуснали Русия – адвокати, журналисти, представители на неправителствени организации, или най-общо казано – хора с опозиционни възгледи, като в тази бройка не влизат руските граждани, които бягат от мобилизация. В момента литовската столица Вилнюс е своеобразен хъб на руската опозиция. Tам хората с руски паспорти са добре дошли, на тях не се гледа като на заплаха и работата им може да продължи – да убедят света, че Русия може и иска да бъде различна.

Следя Русия от години, но през последните няколко, с втвърдяването на политиката на Кремъл по отношение на несъгласните, ме впечатли поведението на  опозиционерите. Тяхната вяра в кауза с име „Свободна Русия“. Съдбата на мнозина от тях не е лека, животът ги е сблъсквал с много трудности, но въпреки това у тях има една вътрешна опора, струи една тиха сила. И не става дума за примирение. Става дума за това да се посветиш на родината си, за това дори когато не живееш там, да я направиш по-добра за живеене на следващите поколения“,казва журналистката Теодора Гатева.

Във Вилнюс разговарях с петима руски опозиционери. Сред тях – Анастасия Шевченко – първият човек, срещу когото е заведено дело за участие в „нежелателна организация“, и Михаил Тихонов – в дома му е извършен обиск по дело, което е заведено, когато е бил на 13 години.Въпреки че продължават да работят за бъдещето на Русия, изпитват дискомфорт, а някои са по-смели и го наричат срам затова, че са си тръгнали, че са напуснали страната си. Споделят тезата, че и те носят отговорност, с действия или бездействие, за случващото се с Русия в момента. Имат различни представи за Русия без Путин, но са убедени и в това, че страната им може да бъде демокрация, не като гръцката и германската, но демокрация“, казва още журналистката Теодора Гатева.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени