Шампионките от Швейцария загубиха на старта на "Били Джийн Кинг къп"

Линда Носкова донесе първата победа на Чехия.

Отборът на Швейцария започна неуспешно защитата на титлата си във финалите на "Били Джийн Кинг къп", неофициално световно отборно първенство по тенис за жени, след като миналогодишните шампионки загубиха с 0-3 от Чехия в първия мач от група А в Севиля.

18-годишната Линда Носкова преодоля дефицит от 1:4 гейма в решаващия трети сет и даде аванс за 11-кратните победителки след 7:6(2), 4:6, 6:4 над Селин Неф. Мари Боузкова гарантира победата след 6:4, 6:4 над Виктория Голубич, а специалистките на двойки Барбора Крейчикова и Катержина Синиакова оформиха успеха след 7:6(3), 6:2 над Голубич и Джил Тайхман.

В група А е още и тимът на САЩ, който е рекордьор с 18 трофея от надпреварата.

В група "Б" финалистките от миналия сезон от Австралия също стартираха с поражение с 1-2 от Словения.

Кая Юван спечели с 6:4, 6:1 срещу Айла Томлянович, а след това полуфиналистката от "Ролан Гарос" през 2021 година Тамара Зиданшек се справи с Дария Савил с 6:1, 6:4, за да даде непреодолим аванс на тима си след двата сингъла.

На двойки австралийките записаха победа, след като новата номер 1 в света при дуетите Сторм Хънтър и Кимбърли Бирел се наложиха трудно над Вероника Ерявец и Ела Милич със 7:5, 6:7(2), 10-5.

Във финалите на "Били Джийн Кинг къп" участват 12 състава, разделени в четири групи, като победителите в тях се класират за полуфиналите.

Днес предстоят двубоите от другите две групи: Франция - Италия и Испания - Канада.