По-малко от 2 гигавата (GW) нови въглищни енергийни мощности са били изградени в света през първите три тримесечия на тази година, изключвайки Китай, което е доста под средната годишна стойност от 16 GW за периода 2015-2022 г. , посочва американският "мозъчен тръст" Global Energy Monitor (GEM), цитиран от Ройтерс.
С оглед на преговорите за климата на срещата на върха COP28, която започва тази седмица в Обединените арабски емирства, спадът в изграждането на нови мощности "осигурява импулс" на страните да преосмислят енергийните проекти за 110 GW, захранвани с въглища, които все още се планират в световен план, посочиха от GEM.
Над 95% от капацитета на въглищните централи, която започнаха да се строи тази година, беше в Китай, но GEM предупреди, че поне нови мощности за 15,3 GW са предложени в други страни, включително Индия, Индонезия и Казахстан.
В момента Китай разполага с въглищна мощност за 136,2 GW, която е в процес на изграждане, докато Индия има 31,6 GW, а Индонезия 14,5 GW, показват данните от Global Coal Plant Tracker на GEM.
Глобалните усилия за намаляване на потреблението на изкопаеми горива ще заемат централно място на COP28, започваща в четвъртък, напомня Ройтерс.
Главният пратеник на Китай по въпросите на климата - Се Чжънхуа вече предупреди, че постепенното премахване остава "нереалистично", като отбеляза, че изкопаемите горива все още са необходими за запазване на икономическия растеж.