В редица производства максималното използване на суровините и рециклирането на отпадъците вече е постигната цел. Други тепърва тръгват по този път.
Кръговата икономика като стандарт на производство и потребление дава многостранни ползи - икономия на ресурси и на средства за придобиването им, опазване на околната среда, осигурява работни места.
Това потвърждават с примери Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона", доц. Рада Динкова от пловдивския университет по хранителни технологии, Сирма Желева от Асоциация "Кръгов текстил", както и Иван Добрев, изпълнителен директор на металургична компания.
Кръгова икономика, или да си правиш добре сметката - тема в проекта на БНР "Европа – ново поколение"
Декарбонизацията - преминаването към възобновяема енергия, също е част от отхвърлянето на линейния модел - производство, отпадък, нова суровина.
В същото време не всички производства могат да преминат лесно към този модел. В металургията, например, основателно се боят от пришпорването на процесите и очакват пазарната логика да постигне баланс с политическите цели и стратегии.
Кръговата икономика - освен правилата, налагани от институциите и инвестиционните планове на компаниите, зависи изключително много от потребителските навици на гражданите. При рециклирането на текстилни изделия, например, част от суровината идва от контейнерите за текстил, разположени в много градове и селища в страната.