Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Унгария с най-големи разходи в ЕС за обслужването на дълга през 2023 г.

България е сред страните с най-малки дългови разходи

2
Виктор Орбан, премиер на Унгария
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Плащанията по обслужване на дълга на Унгария се удвоиха през третото тримесечие на миналата година, като по този начин тя изпревари Италия, отчитайки най-големи дългови разходи в рамките на Европейския съюз през 2023 г., съобщава Блумбърг.

Лихвените плащания на Унгария нараснаха до 2,5 трилиона форинта (около 7,1 милиарда долара) през периода януари-септември 2023 г., което беше два пъти повече в сравнение със същия период на 2022 г., съобщи в сряда базираната в Будапеща държавна статистическа служба.

Миналия месец централната банка на страната пък изчисли, че разходите за обслужване на дълга са се увеличили до 4,3% от БВП на страната за цялата изминала година, като могат да спаднат незначително до 4,2% през тази година, но въпреки това да останат най-високи в ЕС.

По този показател Унгария вече изпревари Италия, която изхарчи през 2023 г. за плащания по дълга си 3,8% от БВП, следвана от Гърция (3,5%) и Испания (2,4%).

Според Блумбърг, най-малки са били разходите по обслужване на дълга през миналата година в България, Естония и Литва, като и при трите държави тези разходи са представлява около 0,5% от техния БВП. 


В сряда Унгария се превърна една от първите държави от т. нар. "развиващи се пазари", които емитираха през тази година доларови облигации, за да посрещнат нарастващите нужди от финансиране. Източноевропейската държава увеличи заемите миналата година, за да покрие липсващите средства от ЕС, които бяха спрени поради проблеми с корупцията и върховенството на закона при управлението на премиера Виктор Орбан, напомня Блумбърг.

С оглед на проблемите с еврофондовете, през миналата година Унгария увеличи емитирането на облигации във форинти, плащайки солидна премия върху обвързани с инфлацията ценни книжа на дребно, особено след като ръстът на потребителските цени през 2023 г. беше средно малко под 18%, според оценки на централната банка на страната.

По-големите лихвени плащания, макар и бреме за правителството, ще се превърнат в по-висок лихвен доход за самите унгарци, което може да стимулира възстановяването на вътрешното потребление след рецесията през 2023 г., посочи в сряда министърът на икономиката Мартон Наги в коментар пред местния новинарски сайт index.hu.

Това обаче ще повиши финансовите нужди на страната.

В сряда Унгария продава 12-годишни референтни доларови облигации, посочва Блумбърг, цитирайки стои източници. Страната планира да продаде облигации в чужда валута през първото тримесечие в размер до 2 милиарда долара, в допълнение към "зелени" еврооблигации за почти 1 милиард евро, заяви преди месец главният изпълнителен директор на Агенцията за управление на дълга Золтан Курали. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени