Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Базиран на изкуствен интелект модел на ЕЦБ показва по-бърз от очакваното спад на инфлацията

Снимка: ecb.europa.eu

Моделът, базиран на изкуствен интелект (ИИ или AI), на Европейската централна банка показва, че инфлацията в еврозоната може да спадне по-бързо, отколкото самата ЕЦБ очаква, но с голяма доза несигурност, заяви в четвъртък главният икономист на банката Филип Лейн, предаде Ройтерс. 

Това е първият път, когато ЕЦБ коментира прогнози, генерирани от нейния новосъздаден модел за машинно обучение, който използва около 60 променливи за улавяне на промени, които традиционните алгоритми не могат да забележат.

Доклад, придружаващ лекцията на Лейн, показа, че оценките на ИИ на ЕЦБ определят инфлацията до юни на много по-ниски нива от официалните макроикономически прогнози на банката, като тези прогнози са по-близо до целевото ниво от 2%, макар и в много широк диапазон от възможни резултати. 

"Центърът на разпределението е под прогнозите за декември", каза Лейн по време на събитие в Рим.

ЕЦБ очаква инфлация от 2,7% през второто тримесечие на годината, което по-високо ниво от прогнозите на икономисти, анкетирани от Ройтерс, за инфлация от 2,3%, както и от прогнозите на ЕЦБ, генерирани от AI, които са малко под тези от анкетата.

Инвеститорите, които залагат, че спадащата инфлация ще принуди ЕЦБ да започне да намалява лихвените проценти още през април, може да се почувстват окуражени от тези нови компютърно генерирани прогнози от самата централна банка, отбелязва агенцията.

Филип Лейн обаче твърди, че "широкото разпространение" на възможните резултати, подразбиращи се от ИИ модела, изисква предпазливост.

Моделът, за който говори Лейн, е разработен от икономистите на ЕЦБ Микеле Ленца, Инес Мутачакер и Джоан Паредес, които го представиха в работен документ през миналата година. В него те казаха, че прогнозите на модела проследяват отблизо официалните прогнози на ЕЦБ, което предполага, че експертната преценка на екипа на централната банка е позволила да се забележат същите неочаквани промени - известни от академиците като "нелинейности" - които машинните изчисления са уловили.

По време на лекцията Лейн също така каза, че прекъсването на корабоплаването в Червено море досега не е имало съществено въздействие върху перспективите за инфлация в Европа, като се има предвид ограниченото тегло на разходите за корабоплаване върху общия ценови индекс. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени