Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОИСР: Държавните дългове се очаква да нараснат до рекордните 15,8 трлн. долара тази година

Общите правителствени заеми в богатите страни се очаква да достигнат рекордните 15,8 трилиона долара през тази година, като разходите за лихвени плащания ще се повишат през следващите години, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщава "Уолстрийт джърнъл".

В доклад за глобалния дълг базираната в Париж организация посочи, че брутните заеми, включващи рефинансиране на падежиращи облигации, както и нови емисии, са се увеличили до 14,1 трлн. долара през 2023 г. от 12,1 трн. долара през 2022 г. Тази обща сума ще нарасне по-късно през 2024 г. и ще надмине предишния връх от 15,4 трлн. долара от 2020 г., когато правителствата взеха големи заеми, за да подкрепят домакинствата и бизнеса по време на коронавирусната пандемия.

Рефинансирането на облигации ще достигне рекорд от 12,6 трлн. долара тази година, тъй като предстоя падежи на много от облигациите, емитирани по време на пандемията. Въпреки това скокът на инфлацията, последвал пандемията, доведе до повишаване на лихвените проценти и ОИСР изчислява, че средната цена на новите заеми за правителствата се е увеличила до 4% през 2023 г. от 1% през 2021 г.

В резултат на това разходите на правителствата за извършване на лихвени плащания се повишиха до 2,9% от годишния БВП през 2023 г. от 2,3% през 2021 г., като предстоят още повишения. ОИСР каза, че замяната на падежиращите облигации с нови ценни книжа, по които ще се плащат по-високи проценти, ще повиши разходите за извършване на лихвени плащания с още половин процентен пункт от БВП до 2026 г.

Правителствата също така ще се изправят пред предизвикателството да намерят купувачи за дълга си, тъй като един основен източник на търсене е оттеглен, след като редица централни банки сега продават държавни облигации, които са закупили в годините след световната финансова криза в опит да стимулират растежа и инфлацията.

ОИСР каза, че централните банки в страните членки на организацията притежават държавни облигации на стойност, която е равна на 30% от годишния брутен вътрешен продукт, което приблизително съответства на увеличението на общия държавен дълг след финансовата криза.

"Тъй като централните банки започнат да свиват своите финансови баланси чрез количествено затягане, нетното предлагане на облигации, които ще бъдат усвоени от по-широкия пазар, ще се увеличи до рекордни нива. Това ще доведе до нарастващ дял от облигациите, държани от по-чувствителни към цените инвеститори, като небанковия финансов сектор и домакинствата", отбеляза ОИСР.

Базираната в Париж организация очаква неизплатеният държавен дълг в нейните страни членки да нарасне до 56 трлн. долара тази година от 54 трлн. долара през 2023 г. Тя също така каза, че делът на САЩ в общия дълг се е увеличил "забележимо" през последните години, представлявайки почти половината от общия дълг през 2023 г., или двойно повече от дела през 2008 г.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна