Берое и Монтана с победи в женското баскетболно първенство

Отборът на Монтана продължава с победите в женското баскетболно първенство
Снимка: архив

Шампионът Берое надигра носителя на Купата на България Рилски спортист с 85:64 (35:16, 14:19, 26:14, 10:15) като домакин в Стара Загора в мач от 11-ия кръг на Първата четворка в първенството на страната по баскетбол за жени. Берое постигна девети успех от 11 изиграни двубоя в този етап от първенството, докато Рилски спортист допусна пето поражение.

Гостите от Самоков не успяха да се противопоставят на старозагорки, които поведоха с 19 точки - 35:16 след първите 10 минути игра. Баскетболистките на Рилски спортист намалиха малко изоставането си до почивката, но авансът на Берое остана над 10 точки – 49:35. След паузата домакините отново увеличиха дистанцията и след 30 минути игра водеха със 75:49. В последната четвърт мачът се доиграваше и старозагорки не допуснаха противникът да намали съществено преднината им. Най-голямата разлика в двубоя достигна 31 точки.

И двата тима нямаха ден при опитите си от далечна дистанция, но домакините бяха по-ефективни при стрелбата за 2 точки и от наказателната линия.

Николина Зубач се отличи с „дабъл-дабъл“ от 37 точки и 12 борби за Берое. Николет Гилдей добави 18 точки, 8 борби и 5 асистенции, а играещият старши треньор Жаклин Златанова завърши с 12 точки, 5 борби и 7 асистенции.

Ивана Бонева бе най-резултатна за Рилски спортист с 21 точки, 4 борби и 2 асистенции, а по 10 точки вкараха Деница Манолово и Виолета Григорова.

В другата среща от кръга вицешампионът Монтана 2003 се наложи над Локомотив София със 79:55 (22:10, 17:11, 27:19, 13:15) като домакин в зала „Младост“ и записа седма победа в Първата четворка на първенството. Съставът от столицата претърпя 11-а поредна загуба.

Баскетболистките на Монтана 2003 имаха превъзходство през целия двубой, като на почивката водеха с 39:21, а след третата четвърт преднината им доближи 30 точки – 66:40. Домакините се откъснаха с 28 точки в един момент от мача и нямаха проблеми да задържат водачеството си.

Янина Тодорова реализира 16 точки, 6 борби и 2 асистенции за победата на Монтана 2003, а Преслава Колева се включи с „дабъл-дабъл“ от 14 точки и 10 борби.

За гостите от София Деяна Станиславова отбеляза 15 точки, а Магдалена Георгиева се отчете с 12 точки и 3 борби.

В следващия последен кръг преди плейофите в шампионата Рилски спортист ще гостува на Локомотив в столицата на 4 април, а два дни по-късно Монтана 2003 приема Берое.

След изиграването на втория етап следват плейофи за отборите от Първата четворка като в полуфиналите ще се играе до две победи от три мача, както и в сблъсъка за третото място, а финалът за титлата ще се проведе във формат до три успеха от пет възможни срещи.

По публикацията работи: Георги Димитров