Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Rise to Shine в помощ на ранното кариерно развитие сред гимназистите

Снимка: Радио София

Американската търговска камара (АТК) в България инициира поредица от срещи с гимназисти от няколко гимназии в София и други градове в България. Това е вторият проект от Инициативата EmpowerHer за 2024 г. – Rise to Shine:Empower Next Gen Talents, който иска да помогне за ранното кариерно ориентиране сред гимназистите. Проектът Rise to Shine обединява професионалисти от компании-членове на Американска търговска камара, които ще споделят насоки както за момичета, така и за момчета. Катя Василева разговаря по темата с Ирена Бушандрова и Петя Николова-Исмаилова, които са част от Комитет "Човешки капитал и образование" в АТК.

По думите им ролята на бизнеса е много тясна с образованието и до момента по проекта Rise to Shine са били осъществени две срещи в училища. Практическата необходимост на децата от умения при търсене на работа, кариерно ориентиране, както и тези умения да бъдат от необходимост за реалния бизнес е двигателят на инициативата.


"Практиката през последните години показва, че бизнесът и образованието трябва да намерят посоката и взаимно да вървят ръка за ръка. Доказателство за това са редица инициативи на различни компании, които все по-интензивно се включват в учебния план, било то със свои лекции, информационни сесии, дни на отворените врати, в които разказват за възможностите за продължаващо обучение в съответните организации. Също така създаването на специализирани академии, които не само да надграждат специализирани познания, но и социални умения, които са ключови за ранното професионално развитие", отбеляза Петя Николова-Исмаилова.

Тя допълни, че включването на инициативата в учебния план на училищата е точно с такава цел и смисъл, за задълбочаване на партньорските взаимоотношения с учебните заведения, с цел по-добра подготовка за ранен кариерен старт на учениците. Ирена Бошандрова посочи, че срещите протичат в положителен дух, като на младидте хора им се дава възможност да се изкажат по темите, които ги вълнуват. Тя каза, че освен целият екип от лектори, които ходят по училищата, те се опитват да привлекат хора от бизнеса на място, които да споделят с учениците своите вдъхновяващи истории.

"И второ, което е много важно и в контекста на бизнеса в България дългосрочно, да видят че има перспектива в България. Дори да учат в чужбина, нека да завършат там хубаво образование, но в България също могат да се правят добри кариери. Именно вдъхновяващите личности, които са част от нашите панели го показват. Те са реален пример там на място при тях", допълни Бошандрова.


Според думите на Петя Николова-Исмаилова нагласите на учениците и представители на училищата са положителни и приветстват идеята за участие в такава инициатива. Като обратна връзка от страна на самите преподаватели е, че са се включвали в провеждането на сесиите.

"Основно децата се вълнуваха как да си подготвят СV-то, стана дума и за мотивационното писмо, което в писмен вид изразява желанието им за конкретен стаж и позиция. Това бяха двете щекотливи теми, а другата беше как да се представят по време на интервю така, че да спечеля отсрещната страна и да имам възможно най-доброто представяне в конкретния момент. Също така им дадохме определени туулове, инструменти, платформи, на база на които те могат безплатно да развият част от своите "меки умения". И разбира се имахме и финални задачки с подготовка на CV", каза Бушандрова.

"Формирането на културата и мисленето би следвало да започне на доста по-ранен етап, а именно в ученическа възраст", добави Петя Николова-Исмаилова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна